Više od 13 mjeseci nakon što je sletio na Mars: Rover ruši sve rekorde VIDEO
14.04.2022. | 07:31Više od 13 mjeseci nakon što je rover Perseverance sletio na Mars (18. februara 2021), kamere rovera konačno su uočile neke od dijelova sistema za slijetanje koji su rover sigurno spustili na tlo, piše Science Alert.
Padobran i zadnju školjku snimio je Perseveranceov MastCam-Z, posmatrani u daljini, južno od trenutne lokacije rovera. Slika je snimljena na Sol 404, odnosno 6. aprila 2022. na Zemlji.
Inače, rover bi mogao napraviti kratak izlet na početku misije kako bi snimio ostatke sistema za slijetanje. Ali Perseverance je morao da vozi oko nekog opasnog terena kako bi došao do velikog područja kratera Jezero koje je naučni tim želio da prouči, nazvanog South Séítah.
To je bilo blizu područja gdje je padobran sletio, a rover je konačno stigao tamo. Padobran je odbačen tokom slijetanja kako bi Skycrane mogao da spusti rover na površinu.
Slika snimljena kamerom HiRISE na Mars Reconnaissance Orbiteru koja prikazuje mjesto padobrana i zadnje školjke, zajedno s roverom i ostalim predmetima sa slijetanja. Ova slika snimljena je dan nakon što je Perseverance sletio.
Ova HiRISE slika Perseverance Rovera na površini Marsa takođe pokazuje mnoge dijelove sisitema spuštanja. Svaki dio prikazuje područje prečnika oko 650 stopa (200 metara).
Sam rover nalazi se u središtu uzorka eksplozije koji je stvorio lebdeći Skycrane koji ga je tamo spustio. Skycrane je odletio i srušio se na sigurnoj udaljenosti stvarajući uzorak krhotina u obliku slova V.
A sada, Perseverance se povlači kako bi dosegao sljedeću ciljnu lokaciju za drugu naučnu kampanju misije, područje koje izgleda kao velika riječna delta. Izbor da prvo prouči South Séítah bio je izbor koji je tim napravio znajući da će se kasnije morati povući kako bi stigli do delte.
Perseverance ruši rekorde
Perseverance koristi automatske navigacije i relativno brzo napreduje posvećujući nekoliko sati dnevno vožnji po vrlo glatkom terenu.
Perseverance je srušila dosadašnje rekorde rovera za udaljenost pređenu u jednom danu vozeći 319,8 metara na Solu 351.
Curiosity je napravio brojne vožnje preko 100 metara, ali nijedan preko 200 metara. To je djelimično bilo zbog kamenitog terena. Opportunity, koji je sletio još 2004. godine, imao je nekoliko vrlo glatkih dijelova terena, što mu je omogućilo da pređe do 228 metara u jednom danu koristeći solarnu energiju samo godinu dana nakon slijetanja, piše B92.