Vlasnik TikToka: Kompanija ByteDance odlučila se na potpuno gašenje aplikacije
16.01.2025. | 10:15Kompanija ByteDance, koja je vlasnik TikToka, odlučila se na potpuno gašenje aplikacije.
Vlasnik društvene mreže TikTok namjerava da ukine tu aplikaciju za korisnike u SAD od nedjelje, 19. januara, kada bi njena zabrana trebalo da stupi na snagu, ukoliko to ne blokira Vrhovni sud, tvrde dobro upućeni izvori.
Takav ishod predstavlja drastičniji potez od onoga što zahtijeva zakon, koji je američki predsjednik Džozef Bajden potpisao prošlog aprila, prenio je Rojters.
Ovaj zakon je prvobitno predviđao samo zabranu novih preuzimanja aplikacije sa App Store i Google Play prodavnica, dok bi postojeći korisnici mogli da nastave da je koriste neko vrijeme.
Kompanija ByteDance, koja je vlasnik TikToka, odlučila se na potpuno gašenje aplikacije i planira da na dan prestanka rada sve korisnike preusmjeri na posebnu stranicu gdje će moći da preuzmu svoje podatke.
Prema planu TikToka, ljudi koji pokušaju da otvore aplikaciju vidjeće poruku koja ih upućuje na veb lokaciju sa informacijama o zabrani, rekli su izvori.
Bajden je u aprilu prošle godine potpisao zakon koji zahtijeva da ByteDance proda svoju imovinu u SAD do 19. januara 2025. ili će se suočiti sa zabranom širom zemlje.
TikTok je u sudskom podnesku prošlog mjeseca rekao da procjenjuje da će jedna trećina, od 170 miliona Amerikanaca koji koriste njegovu aplikaciju, prestati da pristupa platformi ako zabrana potraje mjesec dana.
Više od 700.000 novih korisnika u Sjedinjenim Američkim Državama pridružilo se kineskoj mreži RedNote, nekoliko dana prije potencijalne zabrane aplikacije TikTok u SAD, rekli su ranije danas izvori za Rojters.
Aplikacija Lemon8, koja je, kao i Tiktok, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, takođe je postala popularna među stranim korisnicima, a prošlog mjeseca je broj preuzimanja skočio za 190 odsto na oko 3,4 miliona.
U međuvremenu, Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država započeo je razmatranje argumenata u vezi sa zakonitošću odluke o zabrani platforme TikTok ili nametne njegovu prodaju do 19. januara u SAD.
Ministarstvo pravde tvrdi da je TikTok ozbiljna prijetnja po nacionalnu bezbjednost SAD zbog rizika da Kina koristi te podatke za špijunažu, ucjene ili manipulaciju sadržajem koji korisnici gledaju na aplikaciji.