Za crvene je jasno: Zbog kojih žutih i narandžastih lampica morate bez odlaganja na servis

22.11.2021. | 20:50

Sve crvene lampice znače da bi ste se trebali što prije zaustaviti.

Sa žutom ili drugim bojama obično možete nastaviti voziti, ali znajte da je sigurnost važnih sistema u vozilu upitna te da biste trebali što prije u servis.

Lampice u automobilima indikatori su stanja koja nisu poželjna a mogu biti i opasna. Uključe li se crvene lampice odmah stanite i probajte se posavjetovati s mehaničarom. Ali, i neke žute lampice signalizuju opasna stanja, koja ukazuju na smanjenu funkcionalnost važnih sigurnosnih dijelova vozila.

Ako se lampica upozorenja za zračni jastuk upali, trebali biste što prije ugovoriti sastanak u servisu. Jer, prema Tüv Südu, može se dogoditi da se jedan ili više zračnih jastuka više ne aktiviraju u nesreći, piše portal “Automobili.ba”.

Kad jedna od komponenata zračnih jastuka više ne radi kako treba, lampica se upali. Indikator zračnog jastuka možete prepoznati po simbolu osobe koja ima sigurnosni pojas i naduvani zračni jastuk, a kada upalite kontakt vozila, kontrolna lampica bi trebalo da se ugasi nakon nekoliko sekundi. Kao što Tüv Süd nadalje objašnjava, uvijek možete nastaviti voziti kad je lampica upaljena ali trebali biste zatražiti da najbliža servisna radionica pregleda zračne jastuke.

Kao i kod zračnog jastuka, ako svijetli ABS indikator, trebali biste što prije u servis. Kada je neispravan ABS točak se blokira na mokrom ili prilikom snažnih kočenja i ne možete ga spriječiti u tome. Razlog paljenja lampice često je neispravan senzor na jednom od točkova.

Uglavnom, narančastu svjetlosnu lampicu možete prepoznati po stilizovanoj kočnici s natpisom ABS. Ikona se mora ugasiti nakon nekoliko sekundi kada ste uključili kontakt vozila. Ako lampica gori stalno – idite u servis, bez odlaganja.

Elektronska kontrola proklizavanja ima mnogo kratica ESP (elektronički program stabilnosti), ASR (kontrola proklizavanja) ili DTC (dinamička kontrola proklizavanja), ali funkcija je ista: spriječiti automobil da prokliže na cesti.

Elektronski pomoćnik takođe možete deaktivirati pritiskom na dugme. Tada kontrolna lampica u kokpitu trajno svijetli. Kao i kod gotovo svih elektronskih sistema pomoći vozaču, narandžasto svjetlo se pali kad je kontakt uključen i ponovo se gasi nakon nekoliko sekundi ako je sistem aktiviran. Svijetli li vam lampica ovih sistema stalno, a niste ih samostalno isključili – krenite u servis.

Dalje, sve crvene lampice znače da biste se trebali što prije zaustaviti. Sa žutom ili drugim bojama obično možete nastaviti voziti, ali znajte da je sigurnost važnih sistema u vozilu upitna. Preporuka je da se nastavak vožnje ograniči do najbližeg servisa. Pogledajte knjigu s uputstvima vozila, nije loše jedno popodne odvojiti na to štivo i upoznati se gdje se nalaze ključna poglavlja i informacije.

Oznake: Lampice, Servis