Zagonetka prošlosti: Šta je naučnicima otkrio otisak prsta star oko 7.000 godina

16.08.2021. | 07:55

Osim u savremenim istraživanjima za potrebe kriminalistike, forenzika u velikoj mjeri može pomoći i rekonstrukciji događaja iz daleke prošlosti.

Zanimljiv primjer jeste saradnja arheologa Muzeja Vojvodine i forenzičara za otiske prstiju MUP-a Novi Sad, koja je pružila ključne dokaze za razotkrivanje jedne od zagonetki prošlosti.

Naime, mišljenje naučnika bilo je podijeljeno u vezi sa namjenom minijaturnih predmeta od keramike iz praistorijskog perioda. U pitanju su razne figurice životinja i ljudi, obredni predmeti, zvečke i alatke, a najbrojnije su minijaturne posude. Dok su jedni smatrali da su u pitanju igračke za djecu, drugi su u njima vidjeli ritualne predmete.

Tokom njihove obrade ustanovljeno je da su na nekima sačuvani otisci prstiju, pa su odnijeti na stručnu papilaroskopsku analizu.

Na jednoj figurici vinčanske kulture posebno su dobro očuvani otisci prstiju, pa su forenzičari mogli da ustanove da je dijete bilo uzrasta od deset godina.

Procjena je zasnovana na veličini međupapilarnog prostora jer je utvrđeno da crtež papilarnih linija nastaje još u prenatalnom periodu i da ostaje nepromijenjen tokom cijelog života, a s rastom djeteta papilarne linije samo postaju veće.

Svakako treba napomenuti i bogato iskustvo forenzičara koje potiče još iz vremena prije nego što su u upotrebu ušli softveri za analizu otisaka prstiju, kao i veliki entuzijazam s kojim su pristupili analizi otisaka prstiju na predmetu čija visina ne prelazi 2,5 cm i čija starost se procjenjuje na približno 7.000 godina. Ovo fascinantno otkriće je u velikoj mjeri uticalo na dalji tok istraživanja o odrastanju djece u praistoriji, piše nationalgeographic.rs.

 

Oznake: Naučnici, Otisak