Zemljotrese ćemo moći da predvidimo i do dva sata prije udara, u tome će pomoći sistem GPS
09.08.2023. | 22:51Trenutno je nemoguće tačno predvidjeti kada i gde će doći do zemljotresa. Ali naučnici smatraju da bi podaci globalnog pozicionog sistema – dži-pi-es (eng. Global Positioning System, GPS) mogli pomoći u uočavanju ranih znakova upozorenja dva sata prije glavnog udara.
Zemljotresi se događaju kada ploče sporo pokretnih stijena ispod Zemljine površine (tektonske ploče) iznenada skliznu jedna pod drugu. To oslobađa talas energije koji izaziva podrhtavanje površine, koji može da varira od slabe tutnjave do razornih potresa. Decenijama su naučnici pokušavali da pronađu obrazac koji prethodi velikim potresima kako bi ljudi imali vremena da se pripreme, ali ti napori do sada nisu urodili plodom.
Međutim, prema novoj studiji, dži-pi-es sateliti mogli bi da pomognu istraživačima da predvide snažne udare dva sata ranije, i to prateći mala „klizanja“ u tektonskim pločama dok se one taru jedna o drugu, prenosi portal „Dnevno“.
Sporo klizanje rasjeda
Istraživači su analizirali dži-pi-es podatke 90 zemljotresa magnitude veće od 7, dobijene od Geodetske laboratorije u Rinu, u američkoj državi Nevadi, koji dokumentuje globalne dži-pi-es podatke.
Dži-pi-es sateliti mogu da detektuju kretanje tla merenjem položaja senzora ugrađenih oko Zemlje i beleženjem koliko su se pomakli tokom vremena.
Naučnici su pratili kako su se kretanja tla mijenjala u 48 sati prije svakog događaja, posebno vodeći računa o količini i smjeru podrhtavanja. Otkrili su da se dva sata prije nego što su se potresi dogodili, horizontalno pomjeranje tla eksponencijalno ubrzalo u obrascu koji je u skladu s nečim što se naziva „sporo klizanje rasjeda“, do čega dolazi kada se tlo pomiče bez stvaranja seizmičkih talasa ili podrhtavanja.
Potrebna je jača tehnologija
Zatim su istraživači ponovili tu analizu na 100.000 nasumičnih vremenskih intervala od 48 sati koji se nisu dogodili prije potresa kako bi djelovali kao kontrolna grupa, i vidjeli su sličan uzorak u samo 0,03% uzoraka. To potvrđuje ideju da se uzorak „sporog raseda“ uglavnom javlja samo prije jakih potresa.
„Identifikovanje tog obrasca suptilnih pokreta moglo bi da pomogne naučnicima da upozore ljude na potrese satima unapred, ali samo ako se razviju napredniji dži-pi-es sistemi. Identifikovanje uzorka sporog klizanja kvara na pojedinačnoj lokaciji zahtevalo bi senzore koji su barem sto puta osjetljiviji od postojeće tehnologije“, tvrdi koautor studije Kventin Bleteri.
„Nalazi nove studije vjerovatno se još ne mogu primjeniti na predviđanje potresa“, tvrdi pak geolog Džon Randl sa Univerziteta u Kaliforniji (Dejvis, SAD).
Na pragu rješenja
„Već postoji nekoliko sistema za rano upozoravanje, kao što je Šejk alert, aplikacija koju su izradili Geološki institut SAD i nekoliko univerziteta. Ona upozorava ljude na zemljotrese nekoliko sekundi prije nego što se dogode.
Ako obrasci uočeni u novoj studiji mogu da se potvrde i bolje prate, podaci bi se možda mogli integrisati u automatizovane sisteme ranog upozoravanja na potrese.
„To bi upozorenje ljudima moglo da da vremena da ostave posao i pripreme se za veliki udar“, zaključuje geofizičar Roland Birgman sa Univerziteta Berkli.