Arheolozi trgaju za moštima sveca na jugu Srbije
08.08.2021. | 19:05Caričin grad koji je u šestom vijeku podigao vizantijski car Justinijan Prvi istražuje se više od jednog vijeka. Jedinstvenim ga čine arhitektura, infrastruktura, mozaici, broj crkava. Do sada ih je otkriveno 17. Ovih dana srpski i francuski arheolozi počeli su iskopavanje velike crkve u kojoj se, pretpostavljaju, nalaze i mošti jednog od svetaca.
U donjem gradu Justinijane Prime polako izranja četvorolisna, centralna crkva od pet koliko ih je u nizu, otkrivenih uz pomoć georadara. To je, kaže profesor dr Vujadin Ivanišević, jedinstven primjer u ranovizantijskom svijetu.
„Nalaz takvog objekta ukazuje da je u pitanju najvjerovatnije martirijum odnosno da su tu sahranjene mošti nekog od martira antičkog svijeta. Poznato je da je car Justinijan prenosio mošti u samu prestonicu Konstantinopolj, gdje je gradio brojne crkve, ali izgleda da je to učinio i u gradu koji je podigao u blizini mjesta svog rođenja što daje potpuno novu dimenziju istraživanjima na Caričinom gradu“, istakao je dr Ivanišević.
Sa velikim zadovoljstvom i očekivanjima na posao koji će trajati tri godine prionuli su i francuski arheolozi. Gotovo pola vijeka otkrivaju tajne grada cara Justinijana.
„Ovaj lokalitet je nevjerovatan, veoma značajan, očuvan. Cilj nam je da povežemo arhiepiskopska sjedišta u Vizantijskom carstvu“, kaže prof. dr Katrin Vanderhejden, šefica francuskog tima arheologa.
Grad koji je živio samo 80 godina zadivljuje i stručnjake i posjetioce, kojih je sve više.
„Neki broj koji se mi nadamo da će u narednim godinama biti na mjesečnom nivou da kažem 5.000 do 6.000 posjetilaca. Ovo je jedinstven lokalitet u Srbiji gdje vi možete da hodate ulicama jednog antičkog grada, gdje vi možete da iskopate čitav antički grad, da ga vratite u život, da ga izvučete na površinu zemlje“, objašnjava Nebojša Dimitrijević, arheolog Narodnog muzeja u Leskovcu.
Nova saznanja kao i projekti zaštite, infrastrukturnog uređenja i prezentacije Caričinog grada važni su koraci ka cilju da se ovo blago nađe na Uneskovoj listi svjetske kulturne baštine, prenosi RTS.