Bajden sa pelenom – hit! Ovo su najblesavije lažne vijesti godine VIDEO/FOTO
26.12.2023. | 12:10U 2023. godini bilo je mnogo lažnih vijesti, posebno u vezi ratova i kriza koji raspaljuju emocije. Ali bilo je i bizarnih krivotvorina.
U 2023. godini bilo je mnogo lažnih vijesti, posebno u vezi ratova i kriza koji raspaljuju emocije. Ali bilo je i bizarnih krivotvorina.
Tim DW odabrao je neke posebno otkačene lažnjake. Ne, ovaj video ne prikazuje Volodimira Zelenskog kako pleše trbušni ples
Od početka rata u Ukrajini kružilo je mnogo lažnih informacija sa obje strane. Sam ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski često je meta lažnih vijesti.
Kao u ovom slučaju: ovaj video navodno prikazuje Zelenskog kako pleše uz ritmove trbušnog plesa u pripijenom zlatnom kostimu.
Istraživanje DW pokazuje: Video je takozvani “deepfake” u kojem je predsjednikovo lice računarskom tehnikom postavljeno na tijelo plesačice.
Ne, Švedska ne organizuje turnir u seksualnim sportovima
U julu je svijet obišla bizarna tvrdnja da je Švedska seks proglasila sportom i da organizuje turnir u seksu – a o tome su izvijestili i brojni međunarodni mediji, uključujući Times of India, jedne od najuglednijih indijskih novina. Jedan izvještaj kaže da su učesnici „turnira“ morali da imaju seksualne odnose po šest sat dnevno kako bi se odredio pobjednik.
Ova tvrdnja je lažna, kao što pokazuje istraživanje DW: Geteborgs-Posten, jedna od najvećih švedskih dnevnih novina, izvijestio je da je švedski vlasnik nekoliko striptiz klubova po imenu Dragan Bratić zatražio da se seks klasifikuje. Međutim, švedski sportski savez je još u maju odbio ovu prijavu, potvrđeno je za DW.
Ne, viralna fotografija korišćenih kondoma koji se čiste i prodaju kao novi nije iz Kenije
Jedna objava prikazuje desetine fotografija nečega što izgleda kao korišćeni kondom. U nekoliko objava na Fejsbuku početkom godine pisalo je da je šest studenata iz Kenije uhapšeno jer su čistili upotrebljavane kondome i prodavali ih kao nove.
Tvrdnja je lažna, kao što pokazuje retroaktivna pretraga slike, tehnika kojom se može ustanoviti kada i gde je neka fotografija prvi put objavljena. Prema izvještaju iz 2020, gotovo 324.000 iskorišćenih kondoma zapravo je očišćeno i preprodato u Vijetnamu. I to je radila mala fabrika.
Ne, rendgenski snimak ne pokazuje živu bubašvabu u grudima
„U državnoj bolnici u Keniji pacijent je snimljen rendgenom i rečeno mu je da mu je živa bubašvaba u grudima“, napisali su razni korisnici Fejsbuka u maju, objavljujući navodnu rendgensku sliku.
Ali slika je napravljena u fotošopu, kao što pokazuje obrnuto pretraživanje slika. To pokazuje da je originalni rendgenski snimak objavljen na jednoj radiološkoj veb stranici – i na njemu se ne vidi bubašvaba.
Ne, Džo Bajden nije nosio pelene na ovoj fotografiji
Američki predsjednik Džo Bajden ima 81 godinu – i opet se tvrdi da je prestar za svoju dužnost.
U junu nekim je zemljama kružila navodna fotografija na kojoj kleči na podu s pelenom koja mu viri iz pantalona.
Ali slika je manipulisana, kao što pokazuje pretraživanje izvora slika. Zapravo, Bajden je pao na ceremoniji u Akademiji američkih vazduhoplovnih snaga u junu – ali brojni video zapisi i fotografije pada pokazuju da nije nosio pelenu. Materijal je montiran.
Ne, nema dokaza da je američki avion izgubljen 1955. ponovno izronio nakon 37 godina
Avion je poletio iz Njujorka 1955, izgubio se – i sletio 37 godina kasnije u Majami na Floridi, navodi se u viralnoj objavi na Fejsbuku. Za ovu tvrdnju nema dokaza, pokazuje istraživanje Frans presa. Ne postoje podaci američkih vlasti da je avion koji je poletio iz Njujorka 1955. nakon toga izgubljen. Osim toga, priču su prvobitno objavili američki tabloidi poznati po objavljivanju izmišljenog sadržaja.
Ne, podmornica Titan nije pronađena prazna
Ovaj tragični događaj obišao je svijet: 18. juna petoro ljudi s firmom “OceanGate” krenulo je mini podmornicom u posjetu Titaniku koji je potonuo 1912. godine. Ali ubrzo je prekinuta veza s putnicima i spasilački timovi pokušali su da pronađu podmornicu.
O tome se brzo raspisao cijeli svijet, a oglasili su se i brojni korisnici na društvenim mrežama: Navodni snimak CNN-a postao je viralan. „Pronađena nestala podmornica je prazna“, pisalo je. Ali ovo je bila lažna vijest, pokazuje naše istraživanje.
Ako bolje pogledate snimak navodnog CNN-ovog članka, primjetićete da nema trenutni dizajn ovog njuz kanala već stari izgled CNN-a crvenom bojom, dok je trenutni dizajn crn. Osim toga, navodna naslovna fotografija lažnog članka ne prikazuje podmornicu „Titan“, već podmornicu pod nazivom „Cyclops 1“.
Ne, Dizni nije uklonio Pepeljugin dvorac
Lažne vijesti o Dizniju godinama su vrlo popularne. U novembru je jedna onlajn-stranica izvijestila da je tematski park Disney World u Orlandu na Floridi u jednoj noći uklonio poznati Pepeljugin ružičasti dvorac. Ova tvrdnja takođe je podijeljena u videu na TikToku i pogledana je više od milion puta.
Članak i video su satira, što pokazuje pogled na impresum onlajn-stranice. Osim toga, aktuelne fotografije iz lunaparka pokazuju da dvorac, obilježje parka, još uvijek stoji.