Borba protiv vatre: Postoji li životinja koja može da preživi požar
14.01.2025. | 14:35Priroda (još) nije smislila način da omogući životinjama da budu otporne na vatru, piše Discoverwildlife, i po pravilu, jedina opcija preživljavanja im je da istrče, ispuze, izlete, iskoče, otklizaju iz zahvaćenog područja ili da se zakopaju na sigurnom.
Međutim, neke životinje mogu preživeti bliske susrete sa vatrom.
Kratkokljuna ehidna, bodljikavi rođak kljunara koji polaže jaja, ima neuobičajeno visoku stopu preživljavanja, čak i ako ne uspije da pobijedi plamen koji je okružuje.
Kada je 2015. godine požar zahvatio stanište ehidna u blizini Perta u Zapadnoj Australiji, četiri od ukupno pet obilježenih jedinki su preživjele tako što su se sklonile u šuplja debla. Odmah nakon što je vatra ugašena, životinje su ušle u stanje omamljenosti, smanjujući tjelesnu temperaturu i nivoe aktivnosti na nekoliko nedjelja. One su pokrenule proces nalik hibernaciji sve dok insekti kojima se hrane nisu počeli da se vraćaju u to područje, prenosi Telegraf.
Čudno je, ali istinito da neke životinje aktivno privlače vatru. Jedna od njih je crna vatrena buba, vrsta rasprostranjena širom Evrope, Azije i Sjeverne Amerike, koja polaže jaja u svježe ugljenisano drvo i traži šumske požare koristeći specijalizovane čulne organe osjetljive na infracrveno zračenje. Ova vrsta se pojavljuje u velikom broju dok traju šumski požari: primijećeno je kako trče preko vrelih površina u urbanim i drugim sredinama jer ih privlače plamen i toplota koju proizvode rafinerije nafte, topionice i gorionici na drva.
Još jedna buba obožava vatru: riječ je o zemljanom insektu Sericoda obsoleta. Tokom šumskog požara u Kanadi, ogroman broj ovih buba doletio je s neba koje se nije videlo od dima i uvukao se u odjeću vatrogasaca.
Postoje i ptice “otporne” na vatru. Nije riječ o mitološkom feniksu, već o australijskim grabljivicama po imenu crni zmaj, zviždač i smeđi jastrijeb. Ove “vatrene ptice” vole da “patroliraju” ivicama nadolazećih požara i napadaju male sisare i gmizavce koji bježe od plamena.
Međutim, ove ptice ujedno su i opasne, jer izazivaju nove požare tako što pokupe zapaljene štapove kandžama ili u kljunu i prenose ih u druga područja.