Da li su Rusi slali obučene delfine u rat u Siriji?
21.07.2020. | 23:20Forbsov analitičar pretpostavlja da su delfini korišćeni za otkrivanje ronilaca koji bi mogli da sabotiraju brodove u luci. Inače, obučeni morski sisari se koriste i za izvlačenje pedmeta sa morskog dna ili za obavljanje obavještajnih misija.
Vojni analitičar magazina Forbs tvrdi da su se pojavili satelitski snimci koji potvrđuju da je ruska mornarica raspoređivala obučene delfine u mornaričkoj bazi u sirijskoj luci Tartus krajem 2018. godine.
Na projekat morskih sisara koje dresira ruska mornarica pažnju je skrenuo incident iz aprila 2019. godine kada se u Norveškoj pojavio pripitomljeni beluga kit, za koga se pretpostavlja da je pobjegao iz vojne baze.
Navodno, na satelitskim snimcima luke Tartus u kojoj je ruska mornarica stacionirala svoje podmornice tokom rata u Siriji krajem 2018. godine, mogu se uočiti slični ograđeni prostori pod vodom kao i u bazama ruske mornarice na Crnom moru i na Arktiku.
Forbsov analitičar pretpostavlja da su delfini korišćeni za otkrivanje ronilaca koji bi mogli da sabotiraju brodove u luci. Inače, obučeni morski sisari se koriste i za izvlačenje pedmeta sa morskog dna ili za obavljanje obavještajnih misija.
Delfini u Siriju su vjerovatno dovedeni iz jedinice koja se nalazi u blizini Sevastopolja, na Krimu. Postoji mogućnost da su to bile obučene foke, a ne delfini. Pošto su podvodna kućišta uočena na satelitskim snimcima manja nego ostala, to, navodno po Satonu, upućuje na njihovu privremenu namjenu.
Drugi aktivni program obuke morskih sisara koji sprovodi ruska mornarica nalazi se na Arktiku. Tu se obučavaju beluga kitovi i foke. Beluge su veće i sporije od delfina, ali bolje podnose arktičku klimu. Foke se koriste u operacijama otkrivanja ronilaca, kao i delfini.
Međutim, Forbsov analitičar, nije siguran zašto je ruska mornarica koristila delfine u Siriji. Bili su u bazi samo nekoliko mjeseci, od septembra do decembra 2018. godine, pa pretpostavlja da je to možda bila vježba.
Izvor:(RTS)