Golub brži od interneta: Tri terabajta podataka prenio brže od optičkog interneta
05.09.2023. | 22:53Neobičnu hipotezu o kvalitetu i brzini “golubije pošte” jutjuber Džef Girling testirao je u praksi, i vjerovali ili ne, tri terabajta informacija od baze do centra za obradu informacije ovaj pernati pomoćnik prenio je za jedan minut, ne računajući vrijeme za kopiranje podataka.
Neobičan eksperiment o kvalitetu i brzini golubova pismonoša, koji su očigledno potcijenjeni u današnjem svijetu, nedavno je sproveo autor Jutjub kanala i bloger Džef Girling. Iznenađujuće, ali golubu je trebalo neuporedivo manje vremena za prenos tri terabajta podataka nego savremenim tehnologijama i optičkom internetu.
Golub brži od optičkog interneta
Džef je odlučio da brzinu “golubije pošte” testira tako što je na pernatog “poštara” zakačio tri USB fleš memorije, i na svakoj po jedan terabajt datoteka, i tako “natovarenog” informacijama poslao od baze u kojoj se nalazio do kanadskog centra obrade podataka, koji je udaljen 1,6 kilometara.
Ispostavilo se da je ptica neuporedivo brže uspjela da prenese tri terabajta podataka od gigabitne optičke mreže koja se inače koristi širom svijeta. Za samo jedan minut, golub je stigao na svoj odredište, a još malo vremena pridodato je na račun “skidanja” podataka sa tri USB memorije.
Rezultati ovog eksperimenta dokazali su da je na rastojanjima do 800 kilometara golub pismonoša brža solucija od gigabitne optičke mreže, a vrlo vjerovatno i isplativija.
Is a Pigeon faster than the Internet?
[Jeff Geerling]’s latest project is for the birds — literally. Even though he has a brand new high-speed fiber optic internet connection, online backups of YouTube video projects still take …read morehttps://t.co/NEjtQ0VPC3 pic.twitter.com/Ilz1YhVpx2
— John Marcellus (@safespace4space) September 3, 2023
Internet-provajderi zakazali: brzina manja od obećane
Girling je naveo da ga je na ovaj eksperiment podstakao sve slabiji kvalitet interneta koji pružaju provajderi: naime, najčešće oni reklamiraju svoje mreže kao gigabitne, dok je srednji protok brzine interneta oko 125 megabajta u sekundi. U praksi, realna brzina retko premašuje i 75 megabajta u sekundi. Imajući u vidu takvu brzinu, tri terabajta podataka slali bi se i do nekoliko desetina sati.
Eksperiment podsjetio na onaj iz 2009. godine
Ovaj eksperiment jutjubera podsjetio nas je i na situaciju iz (davne) 2009. godine, kada je južnoafrička kompanija koristila “usluge” goluba pismonoše za prenos podataka na USB-u kapaciteta četiri gigabajta. Golub je uspješno prenio podatke na udaljenost od 96,5 kilometara za 1 sat i 8 minuta, dok je korišćenjem interneta lokalnog provajdera Telkom za to vrijeme prenijeto samo 4 procenta podataka.