Kada i zašto ujedaju otrovnice: Biolog u ime nauke hiljadama puta stao na zmije
19.05.2024. | 15:45Brazilski biolog Žoao Miguel Alves Nunjes želio je da otkrije kada i zašto ujedaju zmije otrovnice, a istraživanje je obavio tako što je desetinama hiljada puta stao na ove opasne životinje ili blizu njih.
Alves Nunjes, naučnik sa Instituta Butantan, za svoje istraživanje koristio je veoma otrovnu zmiju vrste džararakas, koja širom Južne Amerike svake godine ugrize 20.000 ljudi.
Rezultati dobijeni ovim rizičnim poduhvatom u ime nauke, koji bi mogao da spase živote, objavljeni su ovog mjeseca u časopisu “Priroda”.
Naučnik je rekao je da mu je njegov metod gaženja životinja ili blizu njih – u specijalnim zaštitnim čizmama – omogućio da opovrgne uobičajenu pretpostavku da zmije džararakas ujedaju samo ako ih ljudi dodirnu ili nagaze.
“Prilazio sam zmijama ili bih lagano stao na njih. Nisam gazio čitavom svojom težinom, tako da nisam povrijedio zmije. Testirao sam 116 životinja i stao 30 puta na svaku od njih. Napravio sam ukupno 40.480 koraka”, rekao je istraživač.
Vjerovatnoća da džararaka ujede bila je obrnuto proporcionalna njenoj veličini, prema Alves Nunjesu. Drugim riječima, što je životinja manja, veća je šansa da nekoga napadne i ugrize, prenio je Dojče vele.
Takođe je utvrdio da su ženke ove vrste agresivnije od mužjaka, pokazala je studija, posebno dok su mlade i tokom dana.