Mocartov efekat: Saznajte kako klasična muzika utiče na razvoj mozga kod bebe

25.09.2024. | 19:16

Da li klasična muzika čini bebe pametnijima? Nema dokaza da je tako, ali klasična muzika može da umiri bebe i stimuliše razvoj mozga.

Postoje dokazane prednosti za djecu koja slušaju i pušta im se muzika, uključujući poboljšanja u matematici, čitanju i motoričkim vještinama. Studije su pokazale da klasična muzika smanjuje broj otkucaja srca i disanja novorođenčeta i smiruje njihov stres, a da slušanje valcera ili koncerta može pomoći u razvoju mozga, posebno kod prijevremeno rođenih beba. Ali može li puštanje klasične muzike za bebe da ih učini pametnijima? To je prilično upitno.

Ideja da slušanje klasične muzike čini pametnijim bebe naziva se „Mocartov efekat“. Dolazi iz studije psihologa Frensisa Raušera iz 1993. godine, koji je otkrio da su studenti privremeno postizali bolje rezultate na testovima prostornog rezonovanja nakon što su slušali Mocartovu sonatu.

Mediji su požurili sa pričom, ali su pogrešno protumačili studiju da znači da klasična muzika čini djecu inteligentnijom u cjelini, iako to nije ono što je otkriveno. Učenici su samo poboljšali prostorni učinak, a efekti su trajali kratko.

Ipak, muzika nije bez svojih zasluga. Može imati pozitivan uticaj na razvoj uma.

Prednosti muzike za bebe i djecu

Iako nema dokaza da klasična muzika čini bebe pametnijima, slušanje i puštanje muzike ima nekoliko dokazanih prednosti za mentalni razvoj djece, uključujući:

Stimulisanje mozga i formiranje novih veza između neurona

Podršku razvoju govora i jezika

Promovisanje matematičkih i čitalačkih vještina

Poboljšanje motoričkih sposobnosti

Koja je najbolja muzika za bebe?

Muzika ne mora da bude Mocartova, pa čak ni klasična, da bi obogaćivala. Slušanje muzike bilo koje vrste, bilo pop, folk, džez ili hip-hop, dobra je za djecu.

Biti aktivan učesnik u stvaranju muzike je još bolje. Sa svojom bebom i malim djetetom pjevajte dječije pjesmice i pjesme sa pokretima. Uparivanje pjesama sa pokretima pomaže u razvoju jezika.

Ohrabrite mališana da udara u bubanj ili po dirkama klavira uz bilo koju melodiju u kojoj uživate. Kada vaše dijete bude dovoljno staro, upišite ga na časove muzike. Postoje dokazi da proučavanje i puštanje muzike više obogaćuje nego samo slušanje, piše Yu mama.