Najneobičniji most na svijetu: Izgleda kao kružni tok, a za to ima nekoliko dobrih razloga
13.01.2025. | 22:57Prije nego što je most izgrađen, prelazilo se pomoću motorizovanih trajekata koji su mogli da prime jedno po jedno vozilo, tako da je dolazak do druge strane lagune bio mnogo sporiji i komplikovaniji.
Most koji povezuje obale lagune Garzon u Urugvaju možda je najneobičniji na svijetu. Iako besprijekorno obavlja svoju funkciju, mnogi su iznenađeni njegovim oblikom. Naime, umjesto da pređe lagunu na najkraći mogući način, odnosno pravolinijski, ovaj most preko nje ide kružno, piše Punkufer.hr.
Saobraćaj na kružnom mostu nije organizovan kao u kružnom toku, već jednostavno dva kolovoza, po jedan za svaki pravac, odvajaju se po dolasku do mosta i nakon opisa polukruga ponovo spajaju i nastavljaju paralelno.
Zašto (u) krugu?
Nesvakidašnji i fotogeničan, ovaj most već deceniju oduševljava društvene mreže, a uvijek se nađe neko ko rukom iscrtanom crvenom linijom preko fotografije sugeriše da bi most obuhvatao lagunu i da je ravan. Dežurni saobraćajci, fizičari i inženjeri, uvek spremni da žestoko brane svoj stav u komentarima, verovatno se nisu potrudili da nađu odgovor na pitanja na koja je odgovor – kružić.
Most je dizajnirao Rafael Vinoli Architects sa nekoliko ciljeva na umu. Prva je, naravno, bila da se automobilima omogući brz prolaz preko lagune. Prije nego što je most izgrađen, to se radilo pomoću motorizovanih trajekata koji su mogli da prime jedno po jedno vozilo, tako da je dolazak do druge strane lagune bio mnogo sporiji i komplikovaniji.
Drugi cilj je bio, uprkos budućem mostu, očuvanje biodiverziteta, a i za to se kao dobro rješenje pokazao kružni oblik. Naime, prstenasta sjenka mosta se po cijeli dan kreće sa Suncem, a kada bi konstrukcija bila takva da je puna u sredini, dio lagune ispod mosta bi stalno bio bez svjetlosti. Laguna Garzon je takođe područje od velikog ornitološkog značaja, dom brojnih vrsta ptica, uključujući čileanskog flaminga, kao i ugroženih vodozemaca kao što je Darvinova krastača.
Treći razlog zašto je ovaj most kružni je bezbjednost. Spuštanje sa prilaznog puta u ogromnu krivinu primorava vas da usporite, dok ravan, čist put mnoge „zove“ da pritisnu papučicu gasa. I na kraju, iako se to možda neće dopasti vozačima, putnici će više uživati u pogledu na lagunu kada se voze manjom brzinom, a projekat uključuje i mjesta za sjedenje, uživanje na ivici ovog mosta.
Izgradnja ovog atraktivnog mosta, koji je koštao više od 10 miliona evra, počela je u septembru 2014. godine, a most je otvoren za javnost krajem 2015. Izgrađen je od više od 450 tona gvožđa i tri i po hiljade kubnih metara betona. Prečnik prstena je 202 metra, a most je dovoljno visok da omogući nesmetanu plovidbu ispod njega.
Osim što povezuje urugvajske regione Rocha i Maldonado, most Laguna Garzon postao je prava turistička atrakcija, kao i omiljeno mesto za rekreaciju za stanovnike koji sada mogu da šetaju, voze bicikle i uživaju u panoramskom pogledu na lagunu od 360 stepeni.