Najnoviji izvještaj o sreći: Gdje u svijetu, a gdje u Evropi žive najsrećniji narodi?

31.03.2025. | 10:52

Najnoviji izvještaj ističe da faktori poput povjerenja u zajednicu, socijalne podrške, dijeljenja obroka s drugima i veličine domaćinstva imaju značajan uticaj na nivo sreće. Evo i šta pokazuje istraživanje – gdje u Evropi, a gdje su svijetu žive najsrećniji narodi.

Svjetski izveštaj o sreći objavljuje se svake godine 20. marta, na Međunarodni dan sreće.

Prema najnovijem izvještaju o sreći (World Happiness Report) iz 2025. godine, najsrećniji ljudi na svijetu žive u Finskoj.

Ovo je osmi put zaredom da je Finska zauzela prvo mjesto na ovom prestižnom popisu. Slijede je Danska, Island i Švedska.

Naime, Finci imaju prosečnu ocjenu života od 7,736 (od mogućih 10).

Danska je kontinuirano visoko rangirana zbog snažnog društvenog kapitala i kvaliteta života.

Islanđani uživaju visoke ocene zahvaljujući bliskim zajednicama i visokom stepenu povjerenja.

Šveđani pak cenе ravnotežu između posla i života te snažnu socijalnu podršku.

Ove zemlje dijele zajedničke karakteristike poput visokog društvenog povjerenja, snažnih socijalnih veza i efikasne vladavine prava, što značajno doprinosi visokom stepenu sreće njihovih građana.

Zanimljive promjene u ovogodišnjem izvještaju su u ovim državama: Kostarika po prvi put ulazi u top 10, zauzimajući šesto mjesto, što odražava pozitivan trend u društvenom i ekonomskom razvoju.

Meksiko takođe ulazi u top 10, i na 10. je mestu, zahvaljujući snažnim porodičnim vezama i kulturnim vrijednostima koje promovišu zajedništvo.

Švajcarska je i dalje najsrećnija zemlja nemačkog govornog područja, ali je pala sa 9. na 13. mjesto.

Austrija je takođe izgubila pozicije, spustivši se sa 14. na 17. mesto, dok se Nemačka, s druge strane, popela sa 24. na 22. mesto.

Sjedinjene Američke Države padaju na 24. mjesto, što je najniži rang u istoriji izveštaja, zbog povećane društvene izolacije i smanjenja socijalne povezanosti.

Velika Britanija zauzima 23. mesto, najniže od 2017. godine, suočavajući se sa izazovima u društvenoj koheziji i mentalnom zdravlju.

Na dnu liste je Afganistan, koji ostaje najnesrećnija zemlja na svijetu, suočavajući se sa kontinuiranim sukobima i političkom nestabilnošću.

Izvještaj ističe da faktori poput poverenja u zajednicu, socijalne podrške, deljenja obroka s drugima i veličine domaćinstva imaju značajan uticaj na nivo sreće.

Na primjer, deljenje obroka povezano je sa višim stepenom blagostanja, a vjerovanje u ljubaznost drugih prediktor je opšte sreće populacije.

Svetsko izvještaj o sreći objavljuje se svake godine 20. marta, na Međunarodni dan sreće. (EUpravo zato/vecernji.hr)