Najukletiji dvorci Evrope: Na listi jedan iz Hrvatske

30.10.2023. | 13:22

Zbog burne istorije, lokalnih legendi i mračnog izgleda, srednjovjekovni dvorci širom Evrope golicaju maštu avanturista željnih istraživanja kulturnih, kao i “natprirodnih” atrakcija.

Dvorac Elc

U zamku smještenom u blizini belgijske granice, čiji najstariji dijelovi potiču iz 9. vijeka, obitava duh grofice Agnes koji pali i gasi svjetla, otvara prozore i vrata te čini svakojake slične nepodopštine. Kći 15. grofa od Elca je, naime, nesretno skončala: nije se željela udati za viteza Braunsbergera, već je imala namjeru, poput brata, pridružiti se vojsci. Vitez je za osvetu napao dvorac, Agnes ga je s dvorskom stražom branila pa ju je vitez, zamijenivši je za muškarca, ubio u žaru borbe. Dvorac je već 33 generacije u vlasništvu porodice Elc, ali otvoren je za javnost uz cijenu ulaznice od 14 evra.

Dvorac Mušham u Austriji

Nedaleko Salcburga, dvorac Mušam bio je mjesto salcburških suđenja vješticama između 1675. i 1690. Manji je broj dvoraca koji imaju tragičniju istoriju; 139 ljudi je optuženo za vještičarstvo i pogubljeno u Mušhamu. Većina žrtava bili su muškarci, dok je 39 djece takođe ubijeno pod sumnjom za vještičarenje. Njihovi dugotrajni duhovi navodno opsjedaju dvorac, dajući mu nadimak Dvorac vještica, prenosi “Gloria”.

Nije vam dovoljno jezivo? U 1800-ima, dugo nakon suđenja vješticama, dvorac Mušham postao je mjesto za “okupljanje” vukodlaka. Jeleni i goveda pronađeni su mrtvi oko dvorca, pa su sumnjičavi mještani zaključili da su vukodlaci okupirali dvorac. Mnogi stanovnici dvorca Mušham bili su optuženi da su vukodlaci i nakon toga mučeni i ubijeni.

Dvorac Lip u Irskoj

Dvorac Lip u Irskoj dom je redovnih paranormalnih aktivnosti, često nazivan najukletijim na svijetu. Njegova stvarna starost nije poznata. Dok neki istoričari tvrde da dvorac datira iz 15. vijeka, drugi tvrde da je izgrađen oko 1250. Znamo da je dvorac Lip prvi sagradio klan O’Banon. U kasnom 15. vijeku zauzeo ga je notorno nasilni klan O’Kerol, i počelo je njegovo krvavo nasljeđe. Irski dvorac prenosio se generacijama, svjedočeći mnogim zločinima tokom vijeka. Osveta, rivalstvo i moć krivi su za šokantne incidente koji su se tamo dogodili.

Tokom obnove 1900-ih, radnici su pronašli oubliette (podzemnu tamnicu) iza zida u kapeli. Na njihov užas, mnogi ljudski kosturi bili su na dnu okna. Za uklanjanje ostataka bila su potrebna troja kola.

Mnogi tvrde da duhovi lutaju hodnicima, pa ne čudi da su se dogodila istraživanja paranormalnog. Lip dvorac prikazan je u TV emisijama kao što su “Najstrašnija mjesta na Zemlji” i “Najukletija ABC porodica”.

Dvorac Predjama u Sloveniji

Ovo nije samo najveći pećinski dvorac na svijetu, već se takođe kaže da je dom duha Eramos de Predjama, viteza koji je slavno odolijevao opsadi trupa Austrijskog Carstva više od godinu dana. Podignut je u 12. vijeka na 123 metara visokoj, oštroj litici na ulazu u pećinu (Postojna jamu). Vitez Eramos je lavirintom skrivenih hodnika koji se nalaze iza dvorca odlazio u pljačkaške pohode po okolini zbog kojih su lokalni stanovnici vjerovali da je utjelovljeni đavao. Smatra se da je Predjama poražen tek nakon što ga je izdao jedan od njegovih sluga, a njegov se duh nadvijao dvorcem čekajući da se osveti.

Njemu u čast se svakog avgusta ispred tvrđave održava Erazmov viteški turnir koji okuplja moderne vitezove iz Slovenije i svijeta. Cijena ulaznice je 17.50 evra, odnosno 40.90 evra uključujući Postojnu jamu.

Sanacaro u Italiji

Zmak u južnoj Italiji, koji je 900 godina u vlasništvu porodice Sannazzaro Natta, opsjedaju duhovi. Barem tako tvrdi Ludovica, pripadnica 28. generacije te vlastelinske porodice koja svoja natprirodna iskustva dijeli na TikToku. Dvorac se sastoji od 18 spavaćih soba, devet kupatila, knjižnice, balske dvorane, kapelice i tajnih prolaza u kojima se noću mogu vidjeti prikaze u bijelom te čuti koraci i neidentifikovani glasovi, a može se i posjetiti. Posjeti započinju od crkve San Đakomo iz 14. vijela, u kojoj se nalaze slike i freske iz 16. vijeka, prije nego što se nastavi do ulaza i unutrašnjeg dvorišta, koje vodi do velikog ulaznog hodnika s neogotičkim freskama.

Slijedi barokna muzička soba, puna antikviteta i porodičnog nasljeđa. Penjući se velikim stubištem, takođe neogotičkim, posjetioci dolaze do predsoblja i plesne dvorane. Potonji je u 19. vijeku bio bogato ukrašen, uključujući freske na svodu koje podsjećaju na priču o duhu dvorca, mladom torinskom slikaru Grosu. Umro je ovdje, žrtva svoje umjetnosti. Takođe se mogu posjetiti četiri spavaće sobe s jedne strane plesne dvorane: Cvjetna ili Zelena soba, Plava ili Čipkasta soba, Ružičasta soba i prekrasna soba s bijelim baldahinom koja je svoje ime dobila po francuskom krevetu iz 18. vijeka. Posjetioci zatim prolaze do velikog ormara koji još uvijek ima svoju izvornu funkciju i u kojem se nalazi mala zbirka ogledala iz raznih perioda. Posljednja prostorija koju treba posjetiti je salon u sjeverozapadnom tornju ili Kineski salon. Stepenice glavne kule ili vidikovca vode nazad u unutrašnje dvorište. Na izlasku je moguće posjetiti vrt s velikim parkom u engleskom stilu i važnim stogodišnjim stablima.

Dvorac Trakošćan

Dvorac hrvatske plemićke porodice Drašković, podignut u 13. vijeku, krije tajnu portreta grofice Klotilde Drašković koja je živjela u 19. vijeku. Lokalne legende kažu da njene oči prate posjetioce po prostoriji, da je koji put grofica na portretu okrenuta u drugom smjeru te da je moć portreta toliko jaka da se svake godine u okolini Trakošćana rodi žensko dijete pogleda prodornog poput grofičinog. Dvorac inače krije bogatu zbirku namještaja te dekorativnih i uporabnih predmeta iz raznih istorijskih perioda. Cijena ulaznice je 7 evra za odrasle, 4 evra za učenike do 18 godina, dok je za djecu do 7 godina ulaz slobodan.

Dvorac Hohenverfen u Austriji

U okolini Salcburga, na okuci rijeke Salcah, smjestio se dvorac podignut u 11. vijeku. Smatra se jednim od najljepših dvoraca u Austriji, a tokom svoje burne viševjekovne istorije služio je i kao odbrambeno utvrđenje, zatvor te centar za obučavanje vojnika. U dvorcu se nalazi muzej sokolarstva, održavaju se viteški turniri te adventski sajmovi, ali posjetioce najviše privlači izložba o vješticama, inkviziciji i okultnom. “Legenda o Jacklu – vještice i čarobnjaci” temelji se na istorijskom događaju. U drugoj polovini 17. vijeka je, naime, na salcburškom dvoru održano suđenje Jakobu Koleru kojeg su optužili za čarobnjaštvo te ga, zajedno s 198 “pratioca”, podvrgli mučenju, a potom njih 138 spalili na lomači. Cijena najskuplje ulaznice koja obuhvata razgledanje dvorca, izložbi i muzeja te lift do dvorca je 16.90 evra za odrasle, odnosno 5.70 evra za djecu.

 

Dvorac Bran u Rumuniji

Dvorac smješten u okolini rumunjskog grada Brašov u pokrajini Transilvaniji je, prema predaji, dom okrutnog grofa Vlada Tepeša koji je nabijao neprijatelje na kolac; prema njemu je britanski književnik Bram Stoker napisao slavni roman “Drakula” objavljen 1897. te kasnije ekranizovan mnogo puta. U stvarnosti, dvorac koji se prvi put spominje u 13. vijeku utemeljili su pripadnici njemačkog Teutonskog reda i služio je kao odbrambena tvrđava u ratovima s Otomanskim carstvom. Kako je tokom vijeka nadograđivan, tako je pun prolaza, tajnih soba, zavojitih hodnika i podrumskih prostorija, što je idealno za razbuktavanje mašte, u kombinaciji s lokalnim legendama. Stoga se unazad tri godine na četvrtom spratu dvorca može razgledati izložba “Povijest strašnih bića u Transilvaniji” na kojoj se posjetioci upoznavaju s mitovima i narodnim pričama na čijim je temeljima nastala priča o vampirima. Noć vještica je rezervisana za jezivu zabavu s atrakcijama nalik na tunel strave. Cijena ulaznica je 20.14 evra za odrasle te 50.07 evra za djecu.

Oznake: Dvorac, Evropa