Nekadašnji nacistički bunker pretvoren u hotelski kompleks VIDEO

16.08.2024. | 22:18

Visok 58 metara – samo malo viši od Krivog tornja u Pizi, ali sa znatno većom težinom – bunker St. Pauli u Hamburgu, u Njemačkoj, dominira panoramom grada nešto više od 80 godina.

Izgrađen tokom nacističkog režima Adolfa Hitlera, relikt je najmračnijeg perioda u istoriji Njemačke, ali ovaj betonski džin doživio je iznenađujuće ponovno rođenje, prenosi rts.rs.

Potpuno preuređen bunker u Hamburgu sada ima dva restorana, petosprati hotel „Hard rok“ i novoizgrađeni piramidalni bar na krovu sa baštom iz koje se zelenilo preliva preko betonske fasade.

Reverbov „Hard rok“ hotel je prikladan dodatak gradu sa impresivnom muzičkom istorijom – na kraju krajeva, ovdje su „Bitlsi“ započeli svoju karijeru početkom šezdesetih.

Četvrt Karofertel u kojoj se nalazi bunker nalik tvrđavi je popularna četvrt puna modernih kafića i starinarnica, a tu je i noćni klub Knust smešten u preuređenoj klanici.

Pogodnosti

Cijene za 134 sobe u Reverbovom hotelu kreću se od 180 evra za klasičnu sobu do 269 evra za apartman sa prekrasnim pogledom na grad.

Hotel takođe ima više savremenih pogodnosti koje se podrazumijevaju u bilo kom modernom hotelu koji drži do sebe, kao što su samoprijava, pametna tehnologija i prostor za poslovne sastanke i rad.

Međutim, ne morate da budete gost hotela da biste uživali u pogodnostima bunkera. U prizemlju se nalazi kafić i bar „Konstant grind“, kao i Rok šop za ljubitelje hard rok suvenira.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Cato – Architektur & Design (@catchcato)

Bar-restoran „Karo & Paul“, poznatog nemačkog televizijskog kuvara Franka Rosina, otvoren je u aprilu 2024. godine i zauzima prva tri nivoa zgrade.

Restoran „La Sala“ na petom spratu, nudi predivan pogled i internacionalni meni.

Konačno na vrhu je krovna bašta „Green Beanie“, sa šankom i šetalištem po obodu zgrade, na koju je svima dozvoljen besplatan pristup.

Izazov

Bunker u Hamburgu bio je jedan od osam protivvazdušnih tornjeva – nadzemnih protivvazdušnih bunkera koji su služili kao skloništa tokom vazdušnih napada – koje je Nemačka izgradila poslije britanskih vazdušnih napada na Berlin 1940. godine.

Istorija koju hamburški bunker nosi je teška, ali betonski gorostas od 76.000 tona sa zidovima debelim dva i po metara nije bilo lako srušiti ili ignorisati.

Jedini ovakav bunker koji je potpuno uništen nalazio se u berlinskom zoološkom vrtu. Pošto se svi ostali nalaze u gusto naseljenim oblastima gdje bi eksploziv predstavljao preveliki rizik, peživjeli su do danas, prenosi AFP.

„Ideja da se krov zgrade oplemeni zelenilom trebalo je da doda nešto mirno i pozitivno ovom masivnom bloku preostalom od nacističke diktature“, rekla je za AFP Anita Engels, iz udruženja stanara Hildegarden koje je podržalo projekat.

Udruženje je pomoglo u novom poglavlju u istoriji ove hamburške grdosije tako što je prikupilo svjedočenja ljudi koji su boravili u ratnom bunkeru, kao i zapise o stotinama prinudnih radnika koji su je izgradili.

Izložba na prvom spratu hotela sada daje punu sliku o istoriji ove zgrade.