Nezgodna situacija: Naišla na oglas svoje firme i shvatila da je premalo plaćena
10.03.2023. | 17:22Da li ste ikada saznali da je nova osoba na vašem poslu plaćenija od vas za u osnovi isti posao? Ako jeste, niste sami. Prema jednoj studiji, kompanije plaćaju novozaposlene u prosjeku sedam odsto više od svojih postojećih zaposlenih, ali tabui u vezi sa dijeljenjem informacija o platama su istorijski skrivali ove razlike piše Yahoo news.
Međutim, to je stvar prošlosti u Njujorku, gdje je nedavno uveden zakon o transparentnosti plata, što je mač sa dvije oštrice za kompanije. Barem za onu u kojoj radi Kimberli Ngujen (25).
“Moja kompanija je upravo objavila oglas za posao na LinkedIn-u za ono što ja radim trenutno, a zahvaljujući zakonu o transparentnosti plata, vidim da namjeravaju da plate ovoj osobi između 32 i 90 hiljada dolara, više nego što mene trenutno plaćaju, pa sam se prijavila”, tvitovala je ova djevojka.
Mnoge kompanije pokušavaju da zaobiđu zakone o transparentnosti plata tako što objavljuju raspon plata koji je toliko širok da je u suštini besmislen. U međuvremenu, oni koji traže posao samo pokušavaju da shvate da li je uopšte apliciranje vrijedno njihovog vremena.
Ngujen je istakla da je razgovarala sa menadžerima o oglasu i njenoj plati, na šta su oni odgovorili da je to trebalo da bude interna objava.
“Ali to ne rješava činjenicu da će neko interno i dalje zaraditi 32k+ dolara više?”, napisala je djevojka.
My company just listed on LinkedIn a job posting for what I’m currently doing (so we’re hiring another UX writer) and now thanks to salary transparency laws, I see that they intend to pay this person $32k-$90k more than they currently pay me, so I applied.
— Kimberly Nguyen-Poet Laureate of Pay Transparency (@knguyenpoetry) March 7, 2023
Kako dalje piše Yahoo News, razgovor o pravičnosti plata ubrzo se pretvorio u razgovore o mogućim otpuštanjima.
“Jer ima li boljeg načina da se ljudi navedu da uzmu ono što im je dato i zaćute, od prijetnje o gubitku posla?”, napisala je Ngujen.
Ona je objasnila novinaru Yahoo News-a da je osjetila “nepoštovanje kada je vidjela pomenuti oglas jer ne zarađuje ni približno istu sumu”.
“Ali sam takođe osjećala da, pošto su oni to objavili, možda imam više uticaja, jer nisam ja izmislila broj nego oni”.
Djevojka kaže i da kompanija nije reagovala nakon njenog javnog objavljivanja nezadovoljstva, te da je prilično sigurna da će je otpustiti.
“Mogu da razuijmem zašto bi kompanija to mogla da uradi, ali se nadam da neće”, zaključuje.