Nije seks, a nije ni fudbal: Evo šta muškarce čini istinski srećnim

24.07.2023. | 11:17

Definicija muževnosti sve više se udaljava od tradicionalnih, i po mišljenju mnogih, toksičnih normi.

Nakon što je vijekovima bila okarakterisana fizičkom snagom, potiskivanjem emocija i sociokulturnom moći, najuticajniji muškarci današnjice polako redefinišu muževnost uključujući karakteristike kao što su: saosjećajnost, osjećajnost, iskrenost i empatija.

Pozitivno stanje uma

Kompanija “Harry‘s”, koja kreira proizvode za mušku njegu, u saradnji sa “University College” iz Londona i psihologom Džonom Barijem sprovela je istraživanje pod nazivom “Harry‘s Masculinity Report” u kojem je bilo uključeno 5000 muškaraca od 18 do 95 godina sa teritorije Amerike, među kojima su bili pripadnici različitih rasa, polne orijentacije, stepena obrazovanja, prihoda i tako dalje.

Ispitanicima su se postavljala pitanja o njihovom osjećaju sreće, samopouzdanja, emocionalne stabilnosti, motivacije, optimizma i osjećaja da imaju kontrolu nad svojim životom. Zatim im se postavilo pitanje koliko su zadovoljni svojim karijerama, vezama, količinom novaca kojim raspolažu, balansom posla i privatnog života, fizičkim izgledom i mentalnim zdravljem, a zamoljeni su i da kažu nešto o vrijednostima koje su za njih najvažnije.

Rezultati su pokazali jasan trend: najsnažniji pokazatelj sreće muškaraca je njihovo zadovoljstvo poslom koji obavljaju, a najsnažniji znak zadovoljstva poslom jeste da li muškarac svojim radom utiče na uspjeh kompanije u kojoj radi. Na taj kriterijum utiču faktori poput toga da li on primijenjuje neki svoj poseban talent u poslu, da li mu nude napredovanje, koliko često i lako može da ćaska s kolegama, da li se njegovo mišljenje cijeni, te da li ga inspirišu osobe s kojima radi.

Ovakvi rezultati podudaraju se s rezultatima sličnog istraživanja koje je, pod vođstvom Džona Barija, sprovedeno 2017. godine u Ujedinjenom Kraljevstvu. I tada je otkriveno da je sigurno zaposlenje koje pruža zadovoljstvo najsnažniji pokazatelj pozitivnog stanja uma prosječnog britanskog muškarca. Muškarci koji su veoma ispunjeni svojim poslom vrlo vjerovatno će biti zadovoljni i drugim aspektima svog života, zaključak je istraživanja sprovedenog u ovoj državi.

– Muškarci koji rade i zadovoljni su poslom češće su u miru sami sa sobom. Sve ostalo: zadovoljstvom privatnim životom, vezama i prijateljstvima, manje je važno od njegovog zadovoljstva poslom – tvrde autori te studije.

Posao koji ispunjava

Kada je riječ o američkim muškarcima, nakon zadovoljstva poslom, najvažniji znak pozitivnog stanja uma su redom: njihovo fizičko i mentalno zdravlje, prihodi, starost (muškarci stariji od 50 godina bili su značajno srećniji), te tek na kraju emotivni status. Istraživanje je pokazalo da 91 odsto oženjenih muškaraca ima normalne ili iznadprosečne nivoe pozitivnog stava u poređenju sa 80 odsto samaca. Prijateljstvo se kao mjerilo razlikuje po regijama pa je tako vrlo važno u životu muškaraca na zapadu i sjeveroistoku Amerike, dok je socijalizacija putem sporta i zdravog takmičarskog duha snažniji pokazatelj sreće za muškarce na američkom jugu.

Naravno, nisu svi muškarci isti, a nisu isti ni svi muškarci na položajima moći: neki među njima su zlostavljači, dok su drugi pioniri promjene. No, razumijevanje opšteg trenda kad je riječ o dobrobiti i sreći muškaraca ključno je da bi se razumjele promjene u definiciji muževnosti, kao i načina na koji se može podržati napredak u borbi za ravnopravnost polova.

Ako nas ovo istraživanje ičemu može naučiti, to je da američki muškarci, zajedno s britanskim, osjećaj sreće ne grade na tradicionalnim pojmovima moći i snage, već na mnogo tišoj i mirnijoj podlozi bavljenja poslom koji ispunjava i koji ima smisla, te davanja doprinosa zajednici u kojoj žive.

Oznake: Muškarci, Sreća