“Petrolejska muva” neobičan insekt koji živi u nafti VIDEO

11.10.2024. | 22:11

“Diasemocera petrolei”, poznata i kao “Petrolejska muva”, je fascinantan leteći insekt koji ne samo da živi u nafti već i uspijeva u njoj.! Desetinama hiljada godina katranske jame La Brea u blizini Los Anđelesa u Kaliforniji bile su smrtonosna zamka za milione životinja, neke su izumrle, neke još uvijek postoje.

Insekti, ptice, sisari, pa čak i dinosaurusi, svi su u nekom trenutku našli svoj kraj u ovim jamama, ali jedna mala vrsta insekata uspela je da se prilagodi i preživi u ovom nevjerovatno toksičnom okruženju i iskoristi u svoju korist.

Petrolejska muva, leteći insekt veličine voćne mušice, jedina je poznata vrsta insekata koja ne samo da može da preživi u prirodnom asfaltu katranskih jama La Brea, već ga zapravo naziva domom.

Njene larve se razvijaju u viskoznom petroleju, dok zrele muve provode većinu svog života šetajući po površini katranskih jama u potrazi za hranom.

Vilijam Homan Torp, istaknuti britanski zoolog, etolog i ornitolog, jednom je nazvao Diasemocera petrolei „nesumnjivo jednim od glavnih bioloških kurioziteta svijeta“.

Naučnici još uvijek nisu pravilno razumeli kako male larve mogu da prežive u toksičnim katranskim jamama La Brea, pa čak i da troše naftu bez ikakvih štetnih posljedica po nju!

Larve naftnih muva provode svoje živote puzeći kroz naftu u potrazi za manje srećnim insektima i zglavkarima koje mogu da konzumiraju.

Katranske jame La Brea i dalje hvataju mnogo životinja svakog dana, tako da se uvijek može naći hrana za proždrljive larve, prenosi portal “Zanimljivosti dana”.

Oni dišu kroz male vazdušne cijevi koje se nalaze na zadnjoj strani njihovih prozirnih tijela, ali eksperimenti su pokazali da mogu ostati potopljeni u naftu tokom dužeg vremenskog perioda bez ikakvih štetnih posljedica po njih.

Iako se naftne larve za prehranu oslanjaju na leševe mrtvih insekata i člankonožaca, one takođe troše velike količine nafte kada se hrane, ali izgleda da to uopšte nema uticaja na njih.

Otrovna supstanca-nafta se može vidjeti kroz njihovo providno tijelo, ali samo prolazi kroz njihov sistem bez izazivanja zdravstvenih problema.

Čak i kada su bile izložene 50% terpentinu ili 50% ksilenu u laboratorijskim eksperimentima, muve su bile potpuno nepromenjene. Čak i kada temperatura nafte dostigne 38 stepeni Celzijusa, larve ostaju mirne.

Zanimljivo je da se larve naftnih muva takođe oslanjaju na prirodni asfalt kao ovlaživač, jer puzanje kroz njega na užarenom suncu sprečava da se njihova tijela osuši.

Zrele petrolejske mušice imaju krila, ali ih rijetko koriste, umjesto toga provode vrijeme šetajući površinom katranskih jama La Brea.

Larve muva u katranskim jamama La Brea otkrivene su 1899. godine, ali do danas je mehanizam koji ih čini imunim na toksični prirodni asfalt uglavnom nepoznat.