Pionirski poduhvat ljekara: Rođena prva beba koja ima DNK od tri osobe

10.05.2023. | 07:33

Nakon revolucionarne ljekarske procedure vantjelesne oplodnje koja ima za cilj da spriječi prenošenje neizlječivih nasljednih bolesti, u Velikoj Britaniji je rođena prva beba koja ima DNK od tri osobe.

Pionirski poduhvat britanskih ljekara, poznat kao tretman doniranja mitohondrija, koristi dijelove jajnih ćelija zdravih ženskih donora za začeće embriona postupkom vještačke oplodnje bez štetnih mutacija koje nose biološke majke i koje bi vjerovatno bile prenijete na njihovo potomstvo, piše “The Gurdian”.

Embrion se formira kombinovanjem sperme i jajnih ćelija bioloških roditelja sa mikro-strukturama zvanim mitohondrije iz jajne ćelije donora, a novorođena beba kao i nakon prirodne oplodnje ima DNK od majke i oca, plus malu količinu genetskog materijala, oko 37 gena, od donora.

Ovaj metod je nazvan “bebe sa tri roditelja”, iako više od 99.8 odsto bebine DNK potiče od biološke majke i oca.

Ljudi nasljeđuju sve svoje mitohondrije od majke, tako da štetne mutacije u mitohondrijskim baterijama mogu uticati na svu rođenu djecu.

Za žene kod kojih postoji problem sa mitohondrijama prirodno začeće je često lutrija, navodi “The Gurdian”.

Neke bebe mogu biti rođene zdrave jer će naslijediti samo mali dio mutiranih mitohondrija, ali druge mogu da razviju teške, progresivne i često fatalne bolesti, dodaje londonski dnevnik.

Istraživanja su pokazala da je otprilike jedna od 6.000 beba pogođena mitohondrijalnim poremećajima, prenosi “RTV”.

Oznake: Tri osobe