Podvig naučnika: Ovako je izgledao faraon koji je brutalno ubijen prije 3.500 godina FOTO
05.06.2024. | 07:52Naučnici su rekonstruisali lice drevnog egipatskog faraona koji je brutalno ubijen prije 3.500 godina, otkrivajući kako je kralj dočekao svoju sudbinu.
Postoje dvije pretpostavke: Sekenenre-Tao-II, takođe poznat kao “Hrabri”, ubijen kada je zarobljen usred noći ili na bojnom polju u dobi od 40 godina dok je pokušavao da oslobodi Egipat od naroda Hiksa 1555. godine prije nove ere.
Tim arheologa sa australijskog univerziteta Flinders sastavio je njegovo lice pomoću CT skeniranja i rendgenskih snimaka kraljeve iskrivljene lobanje, prikazujući faraona sa malim očima, malim usnama i visokim jagodicama, prenosi B92.
Rekonstrukcija lica je takođe otkrila da je udarac u gornji deo Toinog mozga vjerovatno doveo do njegove smrti.
Način na koji je faraon poginuo, bio je predmet debate od kada su pronađeni njegovi ostaci 1800-ih. Ali ono što se zna je da je bilo nekoliko napadača koji su napali Taoa iz različitih pravaca.
Taovo lice je rekonstruisano koristeći njegovu lobanju koju su arheolozi pronašli u kompleksu grobnica poznatom kao Deir el-Bahri, unutar nekropole u Tebi, davne 1886.
Digitalno su skenirali ostatke, otpremili ih na računar i popunili prazna mjesta lobanjom druge osobe koja je prethodno bila digitalizovana.
Druga lobanja je izmijenjena sve dok nije odgovarala Taovoj – proces koji se naziva anatomska deformacija.
ALSO https://t.co/6pW6VWaJqn Scientists reveal what Egypt's warrior pharaoh known as ‘The Brave’ looked like – 3,500 years after he was brutally killed in battle https://t.co/cWpnSZHRsy ~ Story Below #USA #News
— Follow @JodyField (@JodyField) June 3, 2024
Tim je krenuo na posao tako što je nacrtao digitalni profil kraljevog lica i napravio boju kože sličnom onoj koja je bila uobičajena među starim Egipćanima, ona ”ne mora da odražava pravu boju kože”, navodi se u studiji.
Toin oblik očiju, trepavice i obrve su takođe subjektivni elementi, ali istraživači kažu da humanizuju drevnog kralja.
Tim je takođe koristio markere za debljinu kako bi odgovarao onima afričkog porijekla, a zatim su dodali digitalne rane da bi tačno vidjeli kako su predmeti ranili kralja.
Digitalne lobanje sa otkrivenim mozgom su zatim korišćene da se vidi koja je sekira ubila kralja, otkrivajući da je najveća rana prodrla u njegov mozak.
Oružje je probilo gornji sagitalni sinus, što je verovatno izazvalo krvarenje koje je dovelo do Taoovih posljednjih udisaja.
Za obdukcione snimke, tim je ostavio njegove usne blago otvorene i jezik između zuba zbog nekih povreda i deformiteta lica koji bi uzrokovali detalje kada je Tao ubijen.
Gaston Maspero, francuski egiptolog, otkrio je hrabrog faraona među stotinama kovčega i mumija 1886. godine.
Maspero je utvrdio da je Tao bio vitak, sa malom i izduženom glavom i crnom, finom i kovrdžavom kosom, na osnovu kose koja je ostala na mumificiranom tijelu.
Faraon je vladao južnim, tebanskim regionom Egipta od oko 1560–1555 pne, tokom sedamnaeste dinastije, piše Dejli Mejl.