Podvig tima iz Brazila: Napravili rekonstrukciju, a da li je ovo lice Svetog Nikole FOTO

04.12.2024. | 13:47

Nikoljdan je najčešća slava kod Srba, a Sveti Nikola Čudotvorac jedan je od najpoštovanijih svetaca u cijelom hrišćanskom svijetu.

Tim iz Brazila, koji je predvodio forenzički 3D umjetnik Cicero Moraes, uradio je, na osnovu moštiju iz Barija i sa ostrva Lido, forenzičku aproksimaciju lica arhiepiskopa Mire Likijske zahvaljujući čemu je Sveti Nikola „oživio“.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cicero Moraes (@cogitas3d)

– Više od 10 godina imamo tradiciju rada 3D aproksimacija lica svetaca. Prije nekog vremena predložio sam da uradimo Svetog Nikolu članu našeg tima dr Hoseu Luisu Liri, ekspertu za živote katoličkih svetaca, pa smo započeli ovaj projekat uz pomoć dr Tijaga Beinija, profesora stomatologije i specijaliste za forenzičku stomatologiju – rekao je za Telegraf Nauku Cicero Moraes.

Sa dobro izbalansiranim timom, dodao je on, bilo je moguće da prikupi materijal sa mnogo podataka i iz mnogo izvora.

– Koristio sam podatke iz studija koje je pedesetih godina sprovodio prof. dr Luiđi Martino. Tražio sam dozvolu za korišćenje ovih podataka od oca Gaetana Đerarda Ćiofarija iz Centra za proučavanje Nikolaja, gdje je knjiga štampana, koji je to odobrio. Inicijalno smo uradili 3D rekonstrukciju lobanje korišćenjem podataka iz anatomskih analiza urađenih pedesetih godina. Onda smo pratili profil lica korišćenjem statističkih projekcija. Dopunili smo ove podatke tehnikama anatomske deformacije, u kojima se tomografija glave žive osobe prilagođava tako da se lobanja virtuelnog donora poklapa sa lobanjom sveca čije lice radimo. Finalno lice predstavlja umetanje svih ovih informacija, koje su anatomski i statistički povezane – rekao je Moraes za Telegraf Nauku i dodao:

– Generisali smo dvije grupe slika, jednu sa više objektivnim elementima, što znači lice bez kose, brade i brkova, zatvorenih očiju i u crno-bijeloj tehnici, a drugu grupu sa više umjetničkim i spekulativnim elementima, za koje smo koristili ikonografiju Svetog Nikole Mirlikijskog. Za cijeli ovaj rad nam je bilo potrebno oko dvije nedjelje.