Prva žena saobraćajac „diriguje“ sa čuvenog podijuma u Rimu VIDEO

29.03.2021. | 22:42

Italijani se rado sjećaju vremena kada je na trgovima njihovih gradova stajao policajac koji bi, poput nekog dirigenta, podizao i spuštao ruke, i tako regulisao saobraćaj.

Nekada je u Rimu, na poznatoj Pjaca Venecija, u legendarnom filmu Saobraćajac glumac Alberto Sordi stajao na podijumu i zahvaljujući njemu je figura saobraćajca ušla u legendu, a ta scena postala antologijska. Glumac se nakon tog filma popeo na podijum još jednom – kada je napunio 80 godina i kada je na jedan dan postao i gradonačelnik Rima.

To nije jedini film u kome se vidi ovaj simbol Rima. Srećemo ga i u filmu Rimu s ljubavlju Vudija Alena, gdje smo imali prilike da se upoznamo s Pjerluiđijem Markionom, pravim saobraćajcem koji je bio na svom radnom mjestu za vrijeme snimanja filma.

Platforma, kao simbol Rima

Godinama, još od 1920, simbol glavnog grada Italije je platforma, na kojoj su se mijenjali “pizzardoni”, što je popularan naziv za saobraćajce kojima su djeca mahala i koji se rado sjećanju tog perioda.

Danas se platforma vratila, u punom jeku trećeg talasa epidemije koronavirusa, podsjećajući Rimljane na neka lakša i ljepša vremena baš poput 1960. godine, kada je i snimljen film sa Alberto Sordijem nazvan Saobraćajac, u režiji Luiđija Zampe.

Ali ovoga puta saobraćajac je žena. Njeno ime je Kristina Korbuči i osvojila je Rimljane od prvog radnog dana. Rimljanka po rođenju, naučila je kako da diriguje komplikovanim i haotičnim saobraćajem u ovoj metropoli od Fabija Grila, koji sve saobraćajce uči kako da se pomjeraju i koji su to pokreti koji, u ovom slučaju, postaju prava umjetnost.

„Uživam! U centru ovog divnog trga mogu se vidjeti Rimljani, turisti, svi mi. A ja odavde vidim sve“, izjavila je Kristina za italijanske medije.

Plavuša crnih očiju, voli „Led cepeline“ i „Pink flojd“, ali na poslu je koncentrisana jer nije lako „dirigovati orkestrom“ (kako ovdje često kažu opisujući njihov posao) haotičnog saobraćaja u Rimu.

I saobraćajci su se uželjeli podijuma

Zadatak rimskih saobraćajaca je da usklade saobraćaj između Trga Venecija i okolnih ulica.

I sam Fabio Grilo se popeo na podijum rekavši da mu je izuzetno nedostajao.

„Svaki put kada bih se popeo ovdje, ljudi su se šalili sa mnom i zvali me Albertone, po glumcu koji je proslavio ovaj trg. Mi imamo i simboličnu ulogu, stojimo u središtu trga koji je važna raskrsnica u svakom smislu. Odavde se vide i zgrade važne za našu prošlost i politiku“, kaže Grilo.

Na pitanje novinara čega se najradije sjeća, odgovorio je: „Djeca koja su prolazila preko Trga Venecija kada su išla u školu i pozdravljala me. Danas su oni odrasli ljudi, ali me i dalje pozdravljaju. Saobraćajci su dio njihovog života, ali i dio istorije ovog grada“.

Podijum je dvadesetih godina bio napravljen od drveta i svaki put su ga saobraćajci (popularni „viđili“) na početku smjene nosili na trg, a na kraju smjene vraćali u kancelariju. Danas, pošto su se vremena promijenila, dovoljno je da jednim pritiskom na dugme ona nestane u asfaltu i isto tako se podigne.

Rimljani oduševljeni što im je vraćen podijum

„Koliko divnih sjećanja, koliko nostalgije za tim divnim vremenom!“, „Lijepo je ponovo vidjeti podijum, vratila sam se u prošlost, u divna vremena za nas Rimljane“, „Sjećam se kako su Rimljani ostavljali poklone oko podijuma za saobraćajce za praznike“, neki su od komentara građana.

Kristina se nada da će biti još žena koje će se popeti na slavni podijum, koji je do sada pripadao samo muškarcima.

 

 

 

Oznake: Saobraćajka