Roditeljima “prekipjelo”: Kćerka ima 30 godina – ne radi, u zemlju propadam od sramote
12.04.2023. | 09:43Osim što mladi u Hrvatskoj, ali i ostalim zemljama regiona, gotovo do sredine tridesetih i dalje stanuju s roditeljima, mnogima je problem naći posao nakon diplome.
Prijašnja istraživanja otkrila su da je Hrvatska među ‘najgorim’ zemljama što se osamostaljivanja mladih tiče. Osim što mladi u Hrvatskoj gotovo do sredine tridesetih i dalje stanuju s roditeljima, mnogima je problem naći posao nakon diplome.
Ako ne otiđu van granica tražiti posao u struci, ostaju u zemlji čekati bolja vremena, prekvalifikovati se ili probati pronaći posao u srodnom zanimanju. I dok većina roditelja ne prigovara na ovakve promjene jer su svjesni da je teško pronaći bolje rješenje, ima i onih koji samo žele da im djeca odu u samostalni život.
Tako je jedna majka iz Hrvatske na popularnoj stranici Ispovesti podijelila svoju priču o kćerki koja već godinama ne može pronaći posao u struci te ne zna što napraviti s njom.
“Ne znam šta da radim sa svojom kćerkom. Ima 30 godina, završila je fakultet, a ne radi nigdje, jedva da izađe iz kuće”, napisala je u objavi pa objasnila kako je često posmatra, djeluje joj kao da je stalno nervozna, zamišljena, izbjegava goste…
“Pritišćemo je svaki dan i suprug i ja da nađe bilo koji posao, ona kaže da je anksiozna i da se loše osjeća psihički te da je ostavimo na miru”, dodala je. No, uprkos njenim opravdanjima, ova majka nije uvjerena da su istinita, toliko čak da ih širi dalje na cijelu generaciju mladih.
“Nemojte mi, djeco, te vaše nebuloze i izgovore, lijeni ste, bijesni i kraj priče, navikli na roditeljsku guzicu. Još malo vremena joj dajemo inače leti iz kuće pa neka se snalazi kako umije. Ko god nas pita što nam radi kćerka, u zemlju propadam od sramote. Em 30 godina, em nema posla, nema ni djece, ma ništa. Bruka šta sam rodila!”, piše bijesno u svojoj ispovijesti.
Međutim, korisnici društvenih mreža nisu se složili s njenim mišljenjem te tvrdili da je njenoj kćerki potrebna stručna pomoć, a ne ovakav tretman od strane vlastitih roditelja.
“Jedina bruka u svemu tome ste vi gospođo, ne daj Bože nikome takvog roditelja”, komentarisao je jedan korisnik, dok je jedna korisnica dodala: “Tužno je ovo što ste napisali. Anksioznost nije ni malo naivno stanje. Pružite joj što više ljubavi, podrške i razumijevanja.”
Među više od 350 komentara, nije se pronašao nijedan koji podržava ovakvo ponašanje roditelja prema svojoj djeci izuzev jednog komentatora koji smatra da je ovo rezultat prevelike brige roditelja prema djeci.