Sociološka revolucija sukoba u Ukrajini: Oko 17% vojnog personala čine žene
28.02.2022. | 13:05U ukrajinskoj vojsci žene su sasvim normalna pojava, a kada je rat odjeknuo, većina njih nije se dvoumila da uzme puške u ruke i svoju svakodnevnicu zamijeni bojnim poljem.
Nadia Babych, koja je još prije eskalacije sukoba stražarila na kontrolnom punktu u blizini Zolote, grada na istoku Ukrajine, bila je jasna u svojim namjerama.
“Ovdje smo da zaštitimo našu zemlju, naše porodice”, rekla je ona.
“Momci se prema meni ponašaju normalno, kao i prema ostalim kolegama. Nema razlike”, rekla je Nadia, koja na istoj ruci kojom puca iz oružja nosi zaručnički prsten i burmu.
Takođe, ona smatra da se njen motiv za služenje vojsci ne razlikuje od motiva muškaraca.
“Mi imamo iste razloge kao muškarci. Želimo Ukrajinu zadržati slobodnom”, rekla je.
U uniformama ili ne, žene su bile u središtu sukoba još od 2014. godine, a danas oko 17 posto njih čini ukrajinske oružane snage. Pridružile su im se domaćice, ali i one zaposlene u dobi između 20 i 60 godina, a zajedno s muškarcima služe na bojnim poljima i imaju “jednaka prava” prema zakonu iz 2018. godine, dok od 2019. godine mogu i studirati na vojnim fakultetima.
Do promjene politike došlo je zahvaljujući lobističkim naporima veteranki kao što je Olena Bilozerska, snajperistkinja koja je služila kao dobrovoljac u mnogim žarištima istočne Ukrajine između 2014. i 2016. godine. Danas je upravo ona glavni trol Rusima na internetu.
Njenim vještinama podučio ju je muž, vojni veteran koji je odavno predvidio sukob s Rusijom, a svoje streljačke sposobnosti vježbala je po šumama Kijeva.
“Svi su se navikli na borce na prvoj liniji fronta. To je normalno”, kaže Bilozerska, koja se školovala za vojnu oficirku i dvije godine komandovala vodom samohodne artiljerije u Donjecku.