Šta kaže sveštenik? Da li su tetovaže grijeh?
10.07.2024. | 14:51Svakodnevno a ljeti naročito možemo vidjeti osobe različitog uzrasta sa barem jednom tetovažom. Ovo je davno uzelo maha iako se dugo vodila polemika oko toga šta tetovaža predstavlja.
Ranije je usvojen stereotip da se tetovaže povezuju sa kriminalom i prekršajima. No, to se blagovremeno mijenjalo i sada su one jedan od načina “izražavanja” i slobode da se sa svojim tijelom čini po želji.
Tako, mnogo ljudi sa Balkana koristi tu slobodu da bi “do kraja života” nosio na tijelu religijske simbole, poput krsta, citata iz Biblija, portreta Isusa Hrista, pa čak i slike velikih hramova i manastira, poput Ostroga. Iz šale kažu “što veći krst, to veći vjernik” – to se mahom odnosi na tetovaže, ali i na nakit. A da li je tetoviranje gijreh, upitali smo sveštenika Igora Dimitrijevića.
– Tijelo je hram Duha Svetoga, tako da, moje mišljenje je da tetoviranje nije nešto što je spojivo sa pravoslavnim etosom – navodi naš sagovornik.
Kao odgovor na pitanje o tetovažama religijskih motiva, manastira i Isusa, sagovornik nam je dao sledeće objašnjenje:
– Bog se nosi u srcu i najbolji primjer nam je Sveti Ignatije Bogonosac, a običaj tetoviranja svetih motiva po tijelu pripada savremenoj instant religioznosti.