Šta to „tjera“ ajkule ka obalama Kalifornije
26.02.2022. | 08:52Skoro 60 odsto slučajeva nasukanih ajkula dogodi se u Kaliforniji. Više ajkula je nasukano duž obale Kalifornije, nego bilo gdje drugdje na planeti, podaci su nedavne studije.
Nasukavanje se dešava širom svijeta, među svim vrstama koje žive u morima. Među kitovima je najčešće, ali je prisutno i kod drugih morskih životinja, uključujući ajkule, koje takođe mogu pretrpjeti slične negativne posljedice.
Grupa istraživača je napravila katalog sa podacima o ovom fenomenu, kako bi se sveobuhvatno sagledalo šta „tjera” ajkule na plažu, i šta se može učiniti da se to spriječi.
Istraživanje, koje je sproveo tim naučnika sa Federalnog univerziteta Parana u Brazilu navodi otkriće da nasukavanje ajkula – koje je obično fatalno za životinje, prvenstveno pogađa velike bijele ajkule, ajkule kitove, ajkule čekićare, leopard ajkule…
Dr Nataša Voznik je koautor studije, prema kojoj se, od 3.150 slučajeva nasukavanja ajkula, počev od 1880, skoro 60 odsto njih dogodilo u SAD.
Prema dr Voznik, veliki broj nasukavanja u državi uzrokovan je zbog bolesti životinja ali i usljed kretanja struja u okeanu.
Objasnila je da patogeni organizmi u vodama Kalifornije mogu ubiti ajkule, ostavljajući njihove leševe da plutaju u vodi sve dok ih kretanje vode ne izbaci na obalu.
U masovnom nasukavanju 2019. godine, brojne leopard-ajkule bile su mrtve zbog bolesti prije nego što su isplivale na obalu.
Dr Voznik je za Njuzvik rekla da su leopard ajkule vrsta koja je najčešća žrtva pomenute situacije, vjerovatno zato što su to ajkule koje žive najbliže obali i često formiraju velika jata. Od bolesti – najčešća je meningoencefalitis, koja se veoma brzo širi unutar populacije.
Istraživanje tvrdi i da je broj nasukanih ajkula zapravo mnogo veći, nego što sugerišu trenutni podaci, te i poziva na intenzivnije i ciljano proučavanje incidenata.
„Ovaj fenomen je sistematski zanemaren što je rezultovalo značajnim prazninama u znanju i decenijama lošeg kvaliteta podataka”, rekla je dr Nataša Voznik.
„Kao rezultat takvog zanemarivanja, male su šanse za uspjeh u spasavanju i rehabilitaciji ajkula”, dodala je.
Takođe je preporučila da se napravi mreža programa spasavanja i rehabilitacije, koju bi vodili stručnjaci za ajkule, kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva.