Tačka na ljubav i brak! Psiholog objašnjava zašto je januar mjesec razvoda
12.12.2023. | 12:50Januar, stručnjaci iz te oblasti, često nazivaju mjesecom razvoda. Ovakav naziv uveden je zbog velikog porasta prijava i postupaka za razvod.
Odluci para da okonča bračnu zajednicu doprinosi mnogo faktora, pritisci koji kulminiraju oko praznika naizgled igraju veliku ulogu. Psiholog i sistematski porodični psihoterapeut Vanja Grubiša kaže za ATV jutro da se razvodi u tom periodu obično dešavaju kod porodica koje su disfunkcionalne – one kod kojih već postoji neki problem.
“Početak godine je neka prekretnica, gdje treba da se dešavaju neke nove stvari, neki novi planovi i te porodice se onda lako odriču bračnih obaveza i prelaze u jednu drugu sferu – u razvod braka“, kaže Grubiša za ATV.
Kako je dodala, u našoj sredini je sve više razvoda.
“Stvoren je takav kulturološki okvir da lako ulazimo u brak a isto se tako lako i odričeno odgovornosti i izlazimo iz bračne zajednice“, kaže Grubiša.
Grubiša je dodala da finansijski problemi koji se jave ne mogu da dovedu do razvoda ukoliko je taj odnos zdrav i dobar. Svakako, kaže ona, lošija finansijska situacija može da utiče na odnos u određenoj mjeri.
“Ukoliko dvije osobe imaju jako dobar odnos one mogu to da prebrode, ukoliko je odnos narušen to je samo još jedan aspekt koji će da doprinese pogoršanju odnosa“, kaže ona. Grubiša kaže da je osnova za ulazak u brak – ljubav te dodaje da nakon perioda zaljubljenosti ulazimo u realitet gdje treba da se nosimo sa svakodnevnim obavezama koje nosi bračna zajednica i porodica.
Grubiša smatra da svaki bračni par treba da prođe kroz predbračna savjetovališta kako bi bili spremni da se nose sa svim obavezama i odgovornosti koje ima i da se nose sa fazama i ulogama u životu koje prolaze.
“Kad prođe zaljubljenost imamo fazze koje moramo da istrajemo – kao što je poštovanje ili povjerenje. Ali često dolazi do toga da se partneri udaljavaju i okreću nekim drugim ljudima i onda je preljuba razlog za sukobe. Uvijek treba da se okrećemo ka pozitivnim stranama partnera i da ne prepuštamo brak sam sebi, moramo i mi da se trudimo“, kaže ona.
Grubiša kaže da je prvo pitanje koje postavi paru koji dođe u predbračno savjetovalište – Zašto su odabrali jedno drugo?
“To većinu zbuni. Obično misle da će prvo pitanje biti zašto su došli. Tako ih vratimo na pozitivnu stranu – da je to ljubav, dobre osobe, da se vrate na te osobine koje su zaboravili jedno kod drugog, da traže i dalje te osobine, da prihvate to što su drugačiji“, kaže Grubiša.
Grubiša je dodala da je sada akcenat u odnosima na povjerenju i komunikaciji.
“Osobe koje dolaze ne poznaju svoje osnovne emocije i ne zanju da ih izraze riječima, da kažu šta im smeta, na čemu treba da rade. Problem je što se sve podrazumijeva a niko nikome ne može da čita misli“, kaže Grubiša.