Talog od kafe može biti korišćen kao cement u budućnosti
07.09.2023. | 22:41Istraživači iz Australije su utvdili da korišćenje taloga od kafe može donijeti značajne promjene u građevinskoj industriji, kao što je proizvodnja cementa koji može biti za trideset odsto jači od klasičnog. Osim što bi materijal bio izdržljiv, proces proizvodnje može biti od velikog značaja za ekologiju i čuvanje životne sredine.
Širom svijeta se godišnje proizvede čak deset milijardi kilograma taloga od kafe, koji završi na deponijama. Istraživači sa australijskog tehnološkog “RMIT” Univerziteta su odlučili da ispitaju moguće primjene ovog otpada i zaključili su da kafa može imati značajnu ulogu u proizvodnji građevinskih materijala.
“Uništavanje organskog otpada je veliki ekološki izazov, jer prouzrokuje velike emisije metana i ugljen-dioksida, koji utiču na klimatske promene,” objasnio je autor studije Radživ Rojčand za žurnal “Kliner prodakšn (Cleaner Production)”.
Objasnio je da je ideja studija bila korišćenje otpada na konstruktivan način, tako da su istraživači pokupili talog od kafe iz različitih kafića i odlučili da eksperimentišu, verujući da sitne čestice kafe mogu biti korisne u građevini.
Talog su prvo osušili i otklonili vlagu, zatim je bio podvrgnut procesu pirolize na dve različite temperature (trista pedeset i petsto stepeni Celzijusa). Ovim procesom (koji ne troši mnogo energije i za koji nije potreban kiseonik) se stvara biougalj.
Zatim, različite verzije mješavine su kombinovane sa klasičnim cementom, kao zamena za pijesak/sitni agregat. Upoređivani su uticaji neobrađenog taloga, zatim taloga koji je zagrijan na trista pedeset, pa na kraju onog koji je zagrijan na petsto stepeni. Dodavani su u cement u različitim procentima (do dvadeset odsto), ulivani u kalupe i sušeni dvadeset četiri sata. Zatim, beton je bio premješten u rezervoar za vodu i svaka smjesa je bila zasebno istestirana.
Rezultati su bili iznenađujući: Beton koji je sadržao petnaest odsto taloga, koji je bio zagrijan na trista pedeset stepeni, imao je čvrstoću povećanu za trideset odsto. Eksperiment je imao dvije velike prednosti, prva je bila pojačana jačina građevinskih materijala, a druga prednost je ekološka, jer talog kafe može zamijeniti pijesak, što vremenom može dovesti do manje ekstrakcije pijeska i ugrožavanja životne sredine.
S druge strane, talog koji je piroliziran na petsto stepeni nije pokazao istu jačinu. Pored toga, naučnici i dalje moraju istražiti izdrživost materijala pod razičitim uticajima spoljašnjosti (voda, abrazija…).
“Naše istraživanje je još uvijek u ranim fazama, ali ova uzbudljiva otkrića otvaraju vrata za inovativno smanjenje organskog otpada koji završava na deponijama,” zaključili su naučnici. Ako se budući testovi pokažu uspješnim, talog kafe može postati nov materijal u građevini.
Kombinacija ekologije i građevine se razvija i u drugim dijelovima svijeta: Na primjer, u Japanu se od početka godine razvijaju šljemovi napravljeni od morskih školjki, što predstavlja još jednu interesantnu alternativu u ovoj industriji.