“Tata, treba da častiš”: Kako je nastao običaj “cijepanja” majice
06.05.2024. | 15:24Narodno vjerovanje je da cijepanje ojdeće predstavlja “skidanje” starog čovjeka i “oblačenje” u novog, tj. označava početak nove uloge koja značajno mijenja njegov život, odnosno odgovorna uloga oca koji treba da vaspitava dijete i izvede ga na pravi put.
U davnoj prošlosti, kada su se žene porađale kod kuće, u kolibi, šumi i slično, bilo je važno umotati dijete u tkaninu kako bi bilo zaštićeno od hladnoće pa je otac cijepao košulju i obmotavao ga oko djeteta.
Ukoliko otac nije bio prisutan na porođaju, zaustavljao bi se prvi prolaznik. Takođe, postoji vjerovanje da drugi muškarci cijepaju očevu majicu ili košulju kako bi se sreća prenijela na njih i kako bi i oni postali očevi.
Neki ljudi smatraju da će onaj ko uzme djelić iscijepane majice ili košulje dobiti dijete istog pola kao i otac čiju košulju cijepaju.
U pojedinim krajevima zemlje zadržao se običaj da se majica cijepa samo ako se rodi dječak i da muškarac koji pocijepa majicu svom prijatelju takođe dobiti u budućnosti dobiće sina.