Trenutak kada je Jugoslavija zanijemila: Prije 43 godine umro je Tito VIDEO

04.05.2023. | 17:55

Maršal Josip Broz Tito preminuo je na današnji dan 1980. godine u Ljubljani u 88. godini života. Tito je bio doživotni predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, pobjednik u Drugom svjetskom ratu i tvorac Pokreta nesvrstanih.

“Umro je drug Tito. To su večeras saopštili Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije i Predsjedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije”, kazao je Miodrag Zdravković voditelj na TV Beograd.

Život u Jugoslaviji se zaustavio, a svijet su obišle scene sa utakmice Hajduk- Crvena zvezda, igrači su plakali, bacali se po igralištu i čupali travu, a stadionom je odjeknulo “Druže Tito mi ti se kunemo”.

Sahrana Maršala Tita je bila jedna od najvećih u istoriji. Više od 200 stranih delegacija stiglo je 7. maja kako bi se poklonilo kovčegu jednog od najvećih svjetskih lidera. Sahranjen je dan poslije uz prisustvo 209 delegacija iz 127 zemalja 700.000 ljudi, četiri kralja, pet prinčeva, šest predsjednika parlamenta, 31 državni predsjednik, 22 premijera i 47 ministara, a među njima su bili i Sadam Husein, Jaser Arafat, Leonid Brežnjev, Margaret Tačer i Helmut Šmit.

Kao vođa partizanskog pokreta u Drugom svjetskom ratu uspio je da jugoslovenske narode pozicionira na pravu stranu istorije i od Jugoslavije načini jednu od država pobjednica u Drugom svjetskom ratu.

Uporan otpor okupatoru od Tita je stvorio svojevrsnu legendu kojeg su cijenili svi članovi antifašističke koalicije, a od partizanskog pokreta nastala je armija koja je nacističke i okupatorske snage protjerala sve do Austrije.

Svojom ulogom u Drugom svjetskom ratu Josip Broz Tito je već bio upisao ime na listu sa drugim liderima antifašističke koalicije kao što su bili Vinston Čerčil, Franklin Delano Ruzvelt, i Žak de Gol.

Svoj pobjednički put Tito je nastavio i nakon Drugog svjetskog rata u odbrani Jugoslavije od nasrtaja Staljinovog Sovjetskog saveza i odbacivanju toga da država postane samo satelit kao druge države u istočnom bloku.

Svoj međunarodni prestiž je dodatno povećao stvaranjem Pokreta nesvrstanih, ideje da države uglavnom nedavno oslobođene od kolonijalne vlasti ne moraju biti dio jednog od dva hladnoratovska bloka.