Visok 435, a širok samo 18 metara: U Njujorku izgrađen najtanji neboder na svijetu
30.11.2022. | 11:34U američkom gradu Njujorku, poznatom po svojim neboderima, završena je izgradnja tornja Stenvejn, poznatog kao “najtanji neboder na svijetu”.
Neboder Stenvejn je smješten u takozvani Billionairs Row (red milijardera) – područje luksuznih zgrada oko Central Parka u kojem žive neki od najbogatijih ljudi svijeta.
Jedan je od najviših nebodera na zapadnoj hemisferi, iza One World Trade Centera koji je visok 541 metara i Central Park Towera koji se izdiže na 472 metra.
SHoP, arhitektonska kompanija koja je projektovala zgradu, navela je da Stenvejn toranj nosi titulu “najtanjeg nebodera na svijetu” sa odnosom visine i širine 24 prema jedan.
Cijene stanova u tornju Stenvejn, građevine u centru Menhetena, kreću se između 7,75 i 66 miliona dolara.
Fasada nebodera sadrži blokove terakote, materijala koji izgleda da mijenja boju i teksturu kada se gleda pod različitim svjetlima i iz različitih uglova.
Navodi se da će prvi vlasnici nebodera od 84 sprata, čija je izgradnja počela 2013. godine, početkom godine početi da se useljavaju u svoje nove stanove.
Fatih Ergun, koji radi kao arhitekta u Njujorku oko 13 godina, govorio o neboderima u Njujorku, posebno o tornju Stenvejn.
Ergun, koji radi kao direktor dizajna u Marin Arhitekts, izjavio je da mu se Stejnvejn toranj veoma dopao zbog dizajna.
Vjeruje da takve zgrade estetski stvaraju kakofonične slike na horizontu Njujorka.
“Posebno u takozvanom redu ‘milijardera’, polovina takvih luksuznih zgrada usred Menhetena je prazna. To nisu zgrade koje zapravo nastaju iz stambenih potreba. To je metoda koju bogati posljednjih godina koriste za ulaganje novac, to jest da ga likvidiraju. Bogati ulažu svoj novac u ove zgrade. Na primjer, gornji sprat zgrade Park Avenu 432, prve od ovih visokih i luksuznih građevina nazvanih ‘pensil bildings’, prodat je za 169 miliona dolara , a navodi se da vlasnik nije ni ušao u zgradu, a kamoli u stan koji je kupio”, pojasnio je Ergun.
Navodeći da se građevinska industrija okrenula visoko luksuznim zgradama zbog problema sa zemljištem u Njujork i da je to isplativije, Ergun je podvukao da je upotreba naprednijih građevinskih tehnologija kao i mogućnost u zonskom kodu pod nazivom “pravo na vazduh” imalo veliki uticaj na nastanak ovakvih objekata.
“Većina novih nebodera koje vidimo danas nije postojala prije deset godina. Sada su svi promijenili horizont Njujorka. Je li to loša stvar? Naravno da nije, ne možete izbjeći mjenjanje grada s vremenom”, rekao je Ergun.
Prema njegovim riječima, takve luksuzne zgrade kupcima nude veličanstven vizuelni prizor.