Vjerovali ili ne – i to postoji! “Upoznajte” auto-put koji završava u blatnjavom polju
16.08.2021. | 12:24Jedan od najskupljih puteva na svijetu nakon planina i klisura preko kojih prolazi završava se u blatnjavom polju, u zaseoku sa dvadesetak kuća, od kojih su mnoge prazne.
Tako opisuje “New York Times” dionicu autoputa Bar Boljare, a za ovaj list Mirka Adžić, koja živi u Mateševu, kaže da je oduševljena što će uskoro moderni brzi put biti tako blizu njenog doma, jer će je poštedjeti toga da ide opasnim planinskim putem, koji je sada jedina opcija.
Put koji su izgradili Kinezi treba da bude otvoren u novembru, dvije godine nakon roka, i koštao je skoro milijardu poslije šest godina rada. Crna Gora je sada dužna Kini više nego trećinu godišnjeg budžeta.
Zdravko Krivokapić, premijer Crne Gore, autoput je opisao kao megalomanski projekat koji ide “od nigdje do nikuda” i koji je zategao državne finansije.
Kina je projekat autoputa slavila kao rani trijumf “Pojas i put” inicijative i da su se njime spojile ambicije Kine i Mila Đukanovića, koji je bio premijer kada su radovi počeli. Sada, kada Đukanovićeva partija više nije vlast, prvi put nakon 30 godina, autoput je postao gromobran za optužbe o traćenju i naduvanim ambicijama koje nisu u skladu s ekonomskom stvarnošću.
“Nemam još dokaze, ali sve ovo ukazuje na korupciju. ekonomske strane, autoput je vjerovatno neisplativ”, kazao je Krivokapić.
Inicijalni planovi su bili da put napravi od Crne Gore regionalnu tačku za transport i da podstakne razvoj sjevera zemlje.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je rekao da nema ništa protiv Kine, ali da dovodi u pitanje mudrost da se uzme ogroman kredit od te zemlje da bi se unajmila kineska kompanija koja bi dovela kineske radnike i sav novac vratila u Kinu.
“Napravili su nevjerovatan dil u interesu Kine. Za našu stranu, to je katastrofa”, rekao je Abazović i podsjeća da je od Evropske unije zatražio pomoć u refinansiranju kredita. Đukanović odbacuje žalbe nove vlade nazivajući ih političkom bukom i u intervjuu je insistirao da Kina nije zainteresovana da se miješa u poslove u Crnoj Gori.
“Nekad se čini da grade raketnu bazu, a ne put”, rekao je Dejana Milovca iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora.
Robert Gelbard, izaslanik za Balkan administracije Bila Klintona, prisjeća se da je savjetovao Đukanoviću da bude oprezan s kineskim firmama i kazao mu da je Poljska raskinula ugovor o gradnji autoputa s kineskom firmom te da ju je tužila zbog lošeg kvaliteta radova.
Đukanović kaže da je CRBC prosto dostavio najbolju ponudu, dok je kineska kompanija odbila da stavi osoblje na raspolaganje za intervju, a kancelarija iz Pekinga nije odgovarala na pitanja “New York Timesa”. Finansiranje puta je stvorilo više glavobolja bio je u dolarima, što je učinilo Crnu Goru ranjivom od kretanja na berzama, a kamata je dva odsto, što je mnogo više nego što u Evropi naplaćuju za infrastrukturne kredite.
“Bio je to užasan dil, očigledno”, kaže Milojko Spajić, ministar finansija i socijalnog staranja.
Iako je studija iz 2012. koju je radila britanska kompanija projektovala neobično visoke troškove zbog terena, i oni su bili značajno manji od 900 miliona koliko je naplatio CRBC. Ranija studija izvodljivosti iz 2008. je pokazala da autoput neće biti dovoljno prometan da opravda investiciju, ali da treba voditi računa i o socijalnim, političkim i ekonomski faktorima.