Vozilo američkog predsjednika: „Zvijer“ od 10 tona

11.09.2022. | 08:35

Sve o Kadilaku 1, popularnoj “Zvijeri” američkog predsjednika, koja i dan danas intrigira javnost. Od granata, rezervi krvi, do specijalne koreografisane povorke i brojnih, nevjerovatnih performansi.

Američki predsjednički Kadilak – univerzalno poznat kao „Zvijer“ (The Beast, Cadillac One, Stagecoach), jedno je od najimpozantnijih vozila na svijetu, pravi tenk od pet i po metara sa oružjem i specifikacijama koje bi obradovale svakog vrhunskog vojnika na specijalnom zadatku.

Detaljne sposobnosti mogućnosti limuzine su strogo čuvana tajna iz bezbjednosnih razloga, ali tokom vremena neki detalji postali su javni, iako i njih treba uzeti sa rezervom.

Posljednja i prva linija odbrane

Oprema je u „Bondovom“ stilu, vjeruje se da uključujuje dimne zavjese i kvake na vratima, sposobne da šalju strujni udar od 120 volti kako bi odbile napadače. Takođe, navodno, može da ostavi naftnu mrlju kako bi neprijateljska vozila proklizala i otela se kontroli.

Od opreme sadrži i sačmare sa prednje strane, kao i dvije vrste granata – raketne i one za suzavac, opremu za noćno osmatranje i granate sa suzavcem. Da li su dodate pumparice klasične „Remingtonke“ ili neke druge, nije poznato, ali su svakako dio dodatne opreme, koja je pridodata za vrijeme Trampovog mandata, a tada se na bezbjednosti nije štedjelo.

„Zvijer“ je teška od 8 do 10 tona. Da li je to moguće? Jeste, pošto je ram napravljen od oklopa debljine nešto više od 20 cm, sa takođe oklopnim podnim pločama za zaštitu od potencijalnih eksplozija bombe. Prozori debljine 13 cm zaustavljaju i metak kalibra .44 magnum.

Unutrašnjost može da se zapečati u slučaju hemijskog napada, a gume mogu da izdrže kilometrima, čak i ako su probušene, doduše uz skromne brzinske performanse. Kadilaku je potrebno samo 15 sekundi da dostigne brzinu od 100 km na čas.

Cijena i multiplikovane „Zvijeri“

U svakoj koloni postoje najmanje dvije identične „Zvijeri“ sa odgovarajućim registarskim tablicama, tako da napadači ne mogu biti 100% sigurni u kom vozilu se nalazi predsjednik, a u kom mamac. Tokom inauguracije predsjednika Džoa Bajdena, koja je dolazila u bezbjednosno nevrijeme po procjenama obavještajaca, bilo je čak sedam ovakvih vozila raspoređenih u koloni.

Kadilak se generalno ažurira na svakih nekoliko godina sa novim detaljima, sitnicama i napravama, tako da se procjenjuje da postoji 16-20 starih modela koji su suštinski funkcionalni, ali tehnološki zastarjeli.

Cijena je procijenjena na 1,5 miliona dolara, ali se smatra da je General Motors potrošio 15 miliona dolara samo na istraživanje i razvoj modela Donalda Trampa iz 2018, bez benzina i servisa naravno, a prije krize u Ukrajini. A potrošnja je „sitnica“, oko 4,5 litara za skromnih 6,5 kilometara.

Bez zvuka, sa rezervama krvi

Zvijer nosi zalihe krvi koja odgovara predsjednikovoj krvnoj grupi u slučaju nužde. Takođe putuje sa sopstvenim dovodom kiseonika koji se dovodi direktno u hermetički zatvorenu kabinu u slučaju napada. Limuzina može da primi do sedam ljudi, tako da predsjednik nikada nije daleko od pomoći. Osnovno osoblje, uključujući predsjednikovog vojnog ljekara, nalazi se u jednom od tri odvojena SUV vozila poznata kao „kontrolna vozila“.

Skoro nikakav zvuk ne može da uđe u kabinu zbog oklopa. Spoljašnji zvuk se dobija putem mikrofona spolja i zvučnika iznutra. Dalja komunikaciona oprema omogućava odvijanje komunikacije sa specijalizovanim vozilima koja su dio kolone.

Američki predsjednik takođe ima mogućnost da pošalje šifre neophodne za ispaljivanje nuklearnog oružja iz unutrašnjosti „Zvijeri“ u hitnim slučajevima.

Povorka

Predsjednik Bajden je bio na udaru javnosti zbog veličine svoje povorke koje je brojala nevjerovatnih 85 vozila tokom posjete Italiji. Ironija je da je tema razgovora sa papom bila upravo životna sredina. Tadašnja pravila u Italiji zbog Kovida su doduše ograničila dozvoljen broj osoba u vozilu, ali niko ne može da tvrdi da su zaista poštovana.

U normalnim okolnostima u koloni je oko 50 vozila i 100 zaposlenih. Ponekad se dodaju dodatna vozila na novim pozicijama, a i predsjednik nije nužno uvijek u limuzini. Jasno je i zbog čega se rutina iznova i iznova mijenja.

Osnovna formacija predsjedničke povorke i „Zvijeri“ je jedna velika koreografija.

„Automobil za rutu“ i „pilot automobil“ voze nekoliko minuta ispred kolone, predstavljaju jedan vid prethodnice, koja nudi informacije i smjernice za povorku.

„Čistači“ – policija na motociklima i u patrolnim automobilima, blokiraju raskrsnice i nadvožnjake dijela puta na kome povorka prolazi, zajedno sa „Lead“ vozilom, koje može biti vozilo tajne službe ili policije, i predstavlja vid tampon zone.

Predsjednikova limuzina je generalno u centru povorke – poznata kao „paket“, a iza nje nalaze se razna vozila koja takođe mogu da mijenjaju pozicije. „ID vozilo“ povezuje različite agencije, dok mobilni „Roadrunner“ predstavlja komunikacioni centar.

Postoji i „Jedinica za ublažavanje opasnosti od opasnih materijala“, spremna da odgovori na hemijske, biološke ili nuklearne napade (posjeduje i senzore za elektronsko ratovanje koji mogu da otkriju da li je lansiran RPG ili protivtenkovska granata).

Povorku još čine i tri odvojena SUV-a. U sredini su „kontrolna kola“, sa predsjednikovim doktorom. Sa obje strane se nalaze još dva terenca sa otvorenim prozorima za gledanje unazad u slučaju potrebnog brzog odgovora na vatru. Ukoliko ste već zaboravili sa čime ogromna kolona počinje, evo još jednog podatka da se zbunite dodatno. I hitna pomoć je dio kolone, a u pridodatim vozilima mogu da budu dodatni agenti tajne službe, vojske ali i predastavnici za štampu Bijele kuće..

Sigurnost kolone dodatno ugrožavaju brojni znatiželjnici koji duž puta žele da budu svjedoci ovom nevjerovatnom karavanu, kao pješaci ili vozači. U Americi čak imaju i svoje ime – beast-spotters.

Činilo se da je 2017. automobil pokušavao da se bukvalno priljubi uz „Zvijer“ bivšeg predsjednika Trampa u Misuriju, jureći iz šume baš kada je kolona prošla. Zvaničnici su rekli da je incident bio samo „slučaj automobila sa neispravnim kočnicama“.

Rukovanje Kadilakom je izazov, čak i za vozače obučene u tajnim službama. Tokom posjete predsjednika Baraka Obame Irskoj, automobil se zaglavio dok je izlazio iz američke ambasade u Dablinu. Kada je donja strana limuzine udarila u rampu, začuo se jak prasak. Američki zvaničnici su kasnije negirali da je Obama bio u automobilu, rekavši da to nije bila „Zvijer“, već „rezervna limuzina“.

Parkiranje takođe može da izazove glavobolju, što se i desilo 2009. godine u ulici Dauning, ispred kuće premijera Velike Britanije u Londonu. Za ovako glomaznu kolonu, svako trajanje duže od pola sata je potencijalna komplikacija, stoga se tada i praktikuje drugi vid prevoza, helikopter Marine One, ili još komotniji, avion, Air Force One.

Današnja „Zvijer“ predsjednika Bajdena ima oznaku 46, koja označava 46. predsjedništvo SAD.