Ako ne želite da vam dijete bude razmaženo, nemojte raditi ove stvari

26.11.2024. | 22:29

Svaki roditelj želi djetetu da ponudi sve što može, da ono bude zaštićeno, da se ne suočava sa problemima, da uvijek bude srećno – međutim, realnost roditeljstva je malo drugačija i zato je ponekada potrebno staviti djetetove želje na posljednje mjesto.

Ovo su najčešće greške koje roditelji prave u vaspitanju.

Koliko god je teško djetetu reći “ne”, u mnogim slučajevima je to jedino rješenje. U nadi da usreće svoje mališane, mnogi roditelji pokušavaju da udovoljavaju djetetu i zaštite ga od neprijatnosti, ali one su često neophodne da bi dijete bilo zrelije, pristojnije i da bi imalo razvijenu samosvijest. U tome ga sprečavaju sljedeće greške koje bi svaki roditelj trebalo da izbjegava:

Izvinjavanje u ime djeteta

Razumljivo je da roditelji drugima objašnjavaju da je njihova beba nervozna i plačljiva jer se nije naspavala, ali kada su u pitanju starija djeca, onda ona moraju biti svjesna svog ponašanja – bez obzira na njihovo raspoloženje. Da bi dijete naučilo da snosi odgovornost, roditelji ne smiju da se izvinjavaju u njegovo ime niti da ih opravdavaju kada pogriješe i uvrede nekoga.

U ovom slučaju rješenje takođe nije tjeranje djeteta da se izvini, jer će to za njega biti samo još jedno naređenje koje mora da izvrši, tako da izvinjenje gubi značaj. Umjesto toga, bolje je da sa njim porazgovarate u četiri oka, pitate ga da li misli da se pristojno ponašalo, kako se ta druga osoba sada osjeća… Ovako će biti svjesno posljedica i to ga može navesti da se samostalno i iskreno izvini.

Prebrza zamjena izgubljene i oštećene stvari

Kada dijete izgubi nešto što veoma voli, bilo da je ćebence, igračka ili odjeća, prvi instinkt roditelja je da to zamijeni što prije. Ali, time se djetetu uskraćuje prilika da osjeti tugu, razočarenje, frustraciju.

Iako ovo nisu lijepa osjećanja, pomoći će mu da se pripremi za budućnost i realan život, u kome će se javiti neočekivane i neželjene situacije. Naučiće da bude otporno, ali i da ne može uvijek dobiti sve što želi istog trenutka.

Štićenje djece od posljedica koje nosi njihovo ponašanje

Ukoliko se dijete loše ponaša u školi, pa zbog toga bude kažnjeno, važno je da ne pokušavate da ga spasite i izvučete iz toga. Time ćete mu samo poručiti da ima pravo na poseban tretman, da ne mora da poštuje nastavnika i sva pravila kao druga djeca. Na kraju, ovo samo ohrabruje loše ponašanje, jer pravih posledica nigde nema.

Ignorisanje ružnog ponašanja jer se to “očekuje” od djece

Djeca koja nemaju jasno određena pravila ponašanja mogu da misle da pravila ponašanja ne važe za njih, pa bilo koja vrsta discipline nije efikasna. Ova deca misle da je u redu biti neljubazan, ili još gore, povrediti druge, jer ne postoje kazne.

Nikako nemojte da neko ružno ponašanje opišete riječima “Ma, on/ona je samo dijete, vremenom će prestati tako da se ponaša” – ovo djetetu govori da ovo može da koristi kao opravdanje kada god želi. Umjesto toga, razgovarajte sa njim, ukažite mu na posljedice lošeg ponašanja i to ne samo po njega, već i po one koje je uvrijedilo.

Istovremeno mu dajte do znanja da je u redu da pravi greške, dokle god ume da ih prepozna i da kasnije ispravi stvari, izvini se, ne ponovi isto…

Nejasne granice i pravila

Roditelj ne treba da udovolji svakoj djetetovoj želji. Iako je sigurno lakše da svaki put dopustite djetetu da igra igrice ili gleda televiziju duže nego što je dogovoreno, ili da mu uvijek kupujete sve što traži, u nadi da izbjegnete napade besa, ovo samo stvara dugoročne probleme, upozoravaju stručnjaci za “Hafington post”.

Posljedice ovoga uključuju neposlušnost, lošu samokontrolu, nedostatak strpljenja… Dijete će uvijek pokušati da odmah dobije ono što želi, ali zato je ključno da budete dosljedni kada određujete pravila. Ako ste mu dozvolili da, na primjer, koristi telefon pre večere, ali nikako poslije, onda se toga pridržavajte.

Kada niste dosljedni u disciplini i učenju pravila, to stvara zabunu kod djece šta im jeste dozvoljeno, a šta nije, pa ga ova zbunjenost prati kada krene u vrtić/školu.

Za kraj, kada dijete pređe neku granicu i hoćete to da isravite, potrudite se da mu uvek date do znanja da je problem u tom određenom ponašanju, ne u njemu. Ovo im govori da ih volite bezuslovno, ali i da kada urade nešto loše, biće posljedica.