Ako pogriješite uništićete tijesto: Kada se koristi soda bikarbona, a kada prašak za pecivo
16.12.2024. | 18:57Soda bikarbona i prašak za pecivo su dva različita sastojka koja pomažu da peciva budu mekana i prozračna, te da tijesto nadođe tokom pečenja, ali domaćice su često u nedoumici – kada se koji koristi i može li jedan da zamijeni drugi?
Hajde da vidimo u čemu je razlika i koji sastojak je bolji izbor za recept koji pripremate.
Da li ćete koristiti prašak za pecivo ili sodu bikarbonu na prvom mjestu zavisi od samog recepta i prisustva kiselih komponenti u istom. Kada znate kako ova dva sastojka rade, možete lako postići savršene rezultate pri pripremi bilo kog peciva ili tijesta.
Šta je soda bikarbona?
Soda bikarbona je alkalna supstanca koja može da se rastvori u vodi, a koja počinje da djeluje u dodiru sa kiselinom. Reakcija oslobađa ugljen-dioksid, koji stvara mjehuriće u tijestu, što dovodi do njegovog podizanja.
Da bi dodavanje sode bikarbone u tijesto imalo efekta, neophodna joj je kisela komponenta, a to može biti nešto od sljedećih namirnica – kefir ili jogurt, limunov sok ili sirće, med, smeđi šećer ili melasa.
Ako u tijestu nema kiseline, soda bikarbona neće reagovati i tijesto se neće dići. Štaviše, neiskorišćena soda bikarbona može da ostavi ukus.
Šta je prašak za pecivo?
Prašak za pecivo je mješavina sode bikarbone, kiseline (kao što su vinska ili limunska kiselina) i skroba. Zbog ove kombinacije prašak za pecivo je sam sebi dovoljan i počinje svoje dejstvo čim ga dodate u tijesto. Prašak za pecivo počinje da oslobađa ugljen-dioksid čim ga pomiješate sa tečnim sastojcima, a dodatna reakcija javlja se prilikom zagrijavanja u rerni.
Ključne razlike između sode bikarbone i praška za pecivo.
Sastav
Soda bikarbona je čista soda, dok je prašak za pecivo mješavina sode, kiseline i skroba.
Da li je potrebno dodavanje kisele komponente?
Soda bikarbona: “Da, definitivno”, prašak za pecivo: “Ne, već sadrži kiselinu”.
Ukus
Soda bikarbona može ostaviti trag neprijatnog ukusa, a prašak za pecivo nema neprijatnog ukusa.
Primjena
Soda bikarbona zahtijeva precizne mjere, a prašak za pecivo je jednostavan za upotrebu, pogodan za većinu recepata.
Kada se koristi soda bikarbona?
Soda bikarbona je pogodna za recepte u koje se svakako dodaje neki od kiselih sastojaka. To mogu biti palačinke ukoliko u tijesto dodajte kiselu vodu, mafini sa tijestom na bazi jogurta, medenjaci ili kolači sa medom i smeđim šećerom, čokoladna torta (kakao sadrži kiselinu).
Kada koristite sodu bikarbonu, važno je striktno pratiti recept. Ako dodate previše sode bikarbone, hrana može da ima gorak ukus.
Kada se koristi prašak za pecivo?
Prašak za pecivo je univerzalan i pogodan za gotovo sve vrste peciva i tijesta koje ne sadrže kisele sastojke. Na primjer, to su keks, lisnasto tijesto, vanilice…
Svakako, kada ste u nedoumici, uvijek se odlučite za prašak za pecivo: lakši je za upotrebu i smanjuje rizik od grešaka.
Da li je moguće zamijeniti sodu bikarbonu praškom za pecivo i obrnuto?
Sodu bikarbonu je moguće zamijeniti praškom za pecivo, ali ćete morati da povećate količinu praška za pecivo. Na primjer, umjesto jedne kašičice sode bikarbone potrebno je oko dvije do tri kašičice praška za pecivo, piše Blic Žena.
I prašak za pecivo je moguće zamijeniti sodom bikarbonom, ali morate dodati kiselinu. Na primjer, na jednu kašičicu sode bikarbone ide i jedna supena kašika limunovog soka ili sirćeta.