Alarmantan porast polno prenosivih bolesti: Evo kako se mladi do 24. godine mogu zaštititi

20.12.2024. | 16:39

Broj oboljelih od polno prenosivih bolesti u svijetu neprestano raste, a posebno su ugrožene mlade osobe i adolescenti do 24 godine. Ovaj alarmantan trend postavlja pitanje kako se najbolje zaštititi i kako na vrijeme prepoznati simptome koji mogu ukazivati na prisutnost ovih bolesti.

Koliko je značajno redovno testiranje, kao i kakvu štetu može prouzrokovati kasno javljanje ljekaru, u emisiji „Uranak“ na televiziji K1 objasnila je stručnjak u ovoj oblasti, epidemiolog Dr. Danijela Simić.

– Najveći broj slučajeva je od trihomonijaze, koju mi ne registrujemo. To je parazitarna bolest koju većina djevojaka i žena može da dobije, ali nema ozbiljne efekte po zdravlje ukoliko se ne dijagnostikuje i ne liječi. Hlamidijaza je asimptomatska i kod velikog broja žena protiče bez ikakvih simptoma, kao i kod oko pedeset posto muškaraca. Kada se ne dijagnostikuje i ne liječi, tokom vremena može dovesti do hronične upale reproduktivnih organa kod muškaraca i žena, sekundarnog steriliteta, a vrlo često hlamidijaza i gonoreja, ako se ne prepoznaju i ne liječe, mogu dovesti do vanmaterične trudnoće, što može biti životno opasno stanje, kao i do prevremenog porođaja.

Čak i sifilis može dovesti do mrtvorođenosti – rekla je doktorka, dodajući da ove bolesti nisu i ne mogu biti iskorijenjene:

– Mogu da budu iskorijenjene samo bolesti koje su prisutne u svijetu. Iskorijenjene su samo velike boginje, jer je bila dostupna vakcina. Ovo su bolesti sa kojima ćemo se susretati i one postoje vijekovima. Jako je bitno poslati poruku: ko ima rizično ponašanje ili osjeća simptome, obavezno mora da se testira. Ako ima dijagnozu, mora da se liječi, kako je propisano. Sada se stavlja poseban akcenat na to da se, pored testiranja, identifikuju i seksualni partneri, te da se i oni liječe.

Četvrtina mladih ne koristi zaštitu

Prema njenim riječima, istraživanje je pokazalo da je oko četvrtine ispitanika, djevojčica i dječaka od 15 do 19 godina, izjavilo da je imalo seksualne odnose. Od te četvrtinekoji su stupili u seksualne odnose ili su naveli da su imali partnera u posljednjih 12 mjeseci, doktorka ističe da je samo 55% reklo je da su koristili kondom, pri čemu je značajno manji broj djevojčica nego dječaka koristio zaštitu.

– Kondom je dobar vid zaštite, ali je nepopularan. Mladi se sada često upuštaju u rizične seksualne odnose, a posebno je u Evropi primjećeno da je, nakon kovid pandemije i restriktivnih mjera koje su uticale na ponašanje i socijalne kontakte, registrovano rizično seksualno ponašanje. U Evropskoj uniji zabeležen je značajan porast hlamidijaze, a posebno gonoreje, među heteroseksualnom populacijom, posebno kod žena od 20 do 24 godine.

– To objašnjava mogućnost da se pojavio novi soj gonokoka koji ne daje jasne simptome, a vrlo se lako prenosi i širi. Ako neko nije svestan da je bio u riziku i ako se ne testira, neće se ni lečiti –rekla je epidemiolog, napominjući da se polne bolesti mogu prenijeti i oralnim putem.

Program televizije K1 pratite na kablovskim operaterima: mts (kanal 111), Supernova (kanal 11), Orion (kanal 7) i Hipernet (kanal 8). Emisiju „Uranak“ možete gledati i na YouTube kanalu K1 televizije.