Bake mogu da budu povezanije sa unucima nego sa svojom djecom
18.02.2023. | 22:11Studija objavljena u časopisu “Proceedings of the Royal Society B” pokazala je da bake mogu da osjećaju dublju emocionalnu povezanost sa svojim unucima nego sa sopstvenom djecom.
Istraživači sa Univerziteta Emori, za potrebe studije, ispitali su mozgove 50 žena koje su imale bar jednog unuka uzrasta od tri do 12 godina. Mozgovi žena skenirani su pomoću funkcionalne magnetne rezonance, koja ispituje aktivnost mozga.
Ženama su prikazane slike njihovih unuka, djeteta, anonimnog djeteta i anonimne odrasle osobe kako bi istraživači mogli da vide koja su područja mozga za to vreme stimulisana. Bake su takođe dobile upitnike kako bi se procijenila njihova povezanost sa unucima.
„Ono što stvarno dolazi do izražaja je aktivacija u područjima mozga koja su povezana sa emocionalnom empatijom. To ukazuje da su bake usmjerene prema tome da osjećaju ono što osjećaju njihovi unuci kada komuniciraju sa njima. Ako im se unuk smiješi, osjećaju radost djeteta. A ako njihov unuk plače, one osjećaju njegov bol“, rekao je Džejms Riling, antropolog i glavni autor studije.
Istraživači su primjetili da se kod baka, kada bi vidjele svoju odraslu djecu, aktiviralo područje mozga koje ukazuje na kognitivnu empatiju, prenosi Index.hr.
Emocionalna empatija odnosi se na to da osjećamo emocije drugih, dok se kod kognitivne empatije radi o tome da na kognitivnom nivou razumemo šta neko drugi osjeća i zašto.
„Mala djeca su vjerovatno razvila osobine pomoću kojih mogu da manipulišu ne samo majčinim mozgom već i mozgom bake. Odraslo dijete nema isti faktor „slatkoće“, pa možda neće izazvati isti emocionalni odgovor“, dodao je Riling.