Biološki sat ne kuca samo ženama: I budući očevi treba da vode računa o godinama
31.08.2024. | 16:21Fokus u roditeljstvu obično je isključivo na majci, ali istraživači su zabrinuti zbog nedostatka svijesti javnosti o rizicima povezanim sa očevim godinama
Da je majčinstvo ograničeno biološkim satom – poznata je činjenica koja mnoge žene drži budnima noću, upravlja njihovim izborom karijere, veza i odnosa. S druge strane, i očinstvo u zrelijim godinama nosi svoje rizike.
Nova studija otkriva da je među muškarcima u SAD, sve više onih koji su stariji od 50 godina u vrijeme rođenja njihovog djeteta.
Razlozi za taj trend (koji su ispratile i filmske zvijezde Al Pačino i Robert de Niro) su nejasni, ali urolog sa Univerziteta Stanford Albert Ha i njegove kolege primjećuju da se to često pripisuje „manjoj zabrinutosti za muški ‘biološki sat’ i želji za obrazovnom i finansijskom stabilnošću prije osnivanja porodice“.
„Prethodne studije su takođe istakle uticaj promjena rodnih normi koje promovišu aktivno učešće roditelja, istovremeno naglašavajući tradicionalne uloge kao što je muški ’hranitelj’“, dodaju autori.
U svijetu u kojen je fokus u roditeljstvu obično isključivo na majci, istraživači su zabrinuti zbog nedostatka svijesti javnosti o „skromnim, ali značajnim“ rizicima povezanim sa očevim godinama.
Studija iz 2018. identifikovala je mnoge rizike očinstva u zrelijim godinama, koristeći podatke od 2007. do 2016. za više od 40 miliona živorođenih beba u SAD.
Podaci su otkrili da su bebe, čiji su očevi u momentu njihovog rođenja imali više od 35 godina, bile izložene većem riziku od negativnih zdravstvenih posledica kao što su niska porođajna težina i problemi sa disanjem neposredno nakon rođenja.
Što je otac stariji, to je veći rizik za bebino zdravlje. Za muškarca koji postaje otac sa 45 godina ili više, važi da će njegova beba imati 14 odsto veću vjerovatnoću da će se roditi prije vremena. Beba muškarca koji postaje otac sa 50 ili više godina, za 28 odsto je više u opasnosti od prijema na intenzivnu njegu na neonatologiji.
Albert Ha i njegove kolege analizirali su više od 46 miliona živorođenih rođenih u SAD od 2011. do 2022. godine. Njihova studija poprečnog presjeka naglašava da udio američkih porodica pogođenih pomenutim rizicima raste, kako se sve više muškaraca odlučuje za roditeljstvo u zrelom dobu.
Prosječna starost oca stalno je u rastu, i sa 30,8 godina u 2011. došla je na 32,1 godinu u 2022. godini, dok je udio muškaraca koji postaju očevi kao stariji od 50 godina porastao sa 1,1 odsto u 2011. na 1,3 odsto u 2022. To je mali, ali značajan porast.
„Nedavni socioekonomski i demografski trendovi pomjerili su vremensku liniju izgradnje porodice u SAD, pri čemu mnogi parovi sve više odlažu roditeljstvo“, pišu Ha i njegove kolege.
Akumulacija promjena kod starijih muškaraca može povećati rizik od autizma, karcinoma, ahondroplazije i šizofrenije,
Čak i nakon kontrole starosti majke i drugih faktora, svaki porast starosti oca za deset godina, povećavao je udio porođaja koji su se oslanjali na potpomognutu reproduktivnu tehnologiju. Početak roditeljstva u kasnijim godinama takođe je povezan sa većim rizikom od prevremenog porođaja i niske porođajne težine u poređenju sa očevima koji se ostvaruju ulozi roditelja između 30. do 39. godine.
„Starost oca je uticala na plodnost, tok trudnoće i zdravlje djeteta. Stanja vezana za uzrast, kao što su erektilna disfunkcija i hipogonadizam, narušavaju očevu plodnost, dok je veća starost povezana sa smanjenim volumenom, pokretljivošću i morfologijom sperme“, naveli su istraživači.
Istraživanja su takođe povezala očevu starost sa opadanjem kvaliteta sperme, što znači da je veća vjerovatnoća da će na vijugave male pakete gena koji doprinose polovini DNK bebe uticati fragmentacija DNK, abnormalni broj hromozoma, nove mutacije i epigenetske promene.
„Sve u svemu, akumulacija promjena kod starijih muškaraca može povećati rizik od stanja poput autizma, pedijatrijskih karcinoma, ahondroplazije i šizofrenije; smanjiti vjerovatnoću uspjeha vantjelesne oplodnje i povećati rizik od perinatalnih komplikacija“, pišu autori.
Nisu pronađene značajne razlike u odnosu polova novorođenčadi na osnovu starosti oca, osim među očevima starijim od 70 godina, za koje je veća vjerovatnoća da će imati žensku bebu.
Na kraju, istraživanje, objavljeno u JAMA Network Open, naglašava potrebu za boljom sviješću o rizicima „zrelog očinstva“ i daljim istraživanjem tog faktora, prenosi RTS.