Borite se sa insulinskom rezistencijom i policističnim jajnicima? U ovim pravilima je ključ…

13.04.2025. | 20:23

Većina žena je u nekom periodu svog života nezadovoljna tjelesnom težinom i želi da skine koji kilogram.

Žene sa sindromom policističnih jajnika često se bore sa viškom kilograma, pa moraju da prilagode ishranu.

Sindrom policističnih jajnika je endokrinološki poremećaj kod žena reproduktivnog doba, koji se uglavnom karakteriše neregularnim menstrualnim ciklusom, neplodnošću, kao i brojnim estetskim problemima poput pojačane maljavosti tijela i lica, akni, seboreje i pojačanog opadanja kose.

Takođe, 6 od 10 žena sa sindromom policističnih jajnika pati od pretjerane tjelesne težine i gojaznosti.

Policistični jajnici donose brojne zdravstvene komplikacije, a jedna od njih je insulinska rezistencija – stanje u kojem ćelije ne reaguju na hormon insulin, koji je inače zadužen za regulaciju nivoa glukoze u krvi. Posljedica insulinske rezistencije je nakupljanje glukoze u krvi, što dovodi do daljeg povećanja nivoa insulina i stvara se začarani krug.

Povišen nivo insulina povećava proizvodnju androgena, tj. muških polnih hormona. Smatra se da su upravo povišeni nivoi androgena uzrok pojačane maljavosti, akni, neredovnih ciklusa, kao i gomilanja kilograma, naročito u predjelu stomaka. Zato žene sa sindromom policističnih jajnika najčešće imaju oblik jabuke, a ne ženstveniji oblik kruške.

Insulinska rezistencija i posljedična gojaznost u okviru ovog sindroma nose brojne zdravstvene rizike, uključujući dijabetes tipa 2, povišen holesterol i krvni pritisak, a ponekad i apneju u snu, što sve može voditi ka bolestima srca i krvnih sudova. Zato žene sa ovim sindromom imaju čak sedam puta veći rizik od srčanog udara u poređenju sa zdravim ženama iste dobi.

Ključ je u mršavljenju

Skidanje viška kilograma je jedan od prvih savjeta koji se daje ženama sa sindromom policističnih jajnika. Stručnjaci se slažu da je dovoljno izgubiti od 5 do 10% tjelesne mase kako bi se značajno smanjile tegobe vezane za bolest i normalizovao menstrualni ciklus. Međutim, zbog insulinske rezistencije, mršavljenje može biti vrlo otežano i predstavljati izvor frustracija. Ipak, mršavljenje mora biti prioritet, jer doprinosi normalizaciji nivoa insulina, čime se smanjuju simptomi i rizici od ozbiljnih bolesti.

Zato je usvajanje zdravih prehrambenih navika i redovna fizička aktivnost prvi korak u liječenju sindroma policističnih jajnika. Budući da su ugljeni hidrati povezani sa povećanjem nivoa insulina, ženama sa ovim sindromom često se savjetuje ishrana sa niskim glikemijskim indeksom, zasnovana na nemasnom mesu, ribi, integralnim žitaricama, mlijeku i mliječnim proizvodima, voću i povrću.

Mnoge žene pogrešno tumače ova pravila i potpuno izbacuju ugljene hidrate iz ishrane, ali takva praksa nije preporučljiva, jer dovodi do nebalansirane ishrane i može izazvati nove zdravstvene probleme. Neki stručnjaci navode da bi gojazne žene sa ovim sindromom trebalo da obezbijede 40% dnevne energije iz ugljenih hidrata, pri čemu prednost treba dati namirnicama bogatim vlaknima, koje pružaju dugotrajan osećaj sitosti i imaju niži glikemijski indeks.

Ženama sa sindromom policističnih jajnika savjetuje se i aerobna aktivnost najmanje tri puta nedeljno. Takođe, korisno je uvesti i trening sa manjim tegovima, koji pomaže u izgradnji mišića i ubrzava metabolizam.

Dodatni savjeti

Ako imate sindrom policističnih jajnika, kako biste lakše izgubile višak kilograma, preporučuje se da:

-jedete namirnice bogate vlaknima, poput voća, povrća i integralnih žitarica
-izbjegavate prerađenu hranu i brzu hranu jer negativno utiču na nivo šećera i insulina u krvi
-ograničite unos crvenog mesa na jednom nedjeljno
-povećate unos ribe, zbog unosa omega-3 masnih kiselina
-jedete 4 do 6 manjih obroka dnevno kako biste lakše kontrolisale nivo šećera
-izbjegavate alkohol
-bavite se fizičkom aktivnošću svaki dan
-ako pušite – prestanite
-posjavetujte se sa svojim ljekarom o mogućoj terapiji lijekovima.