Često ih govore pred praznike: Tri rečenice koje roditelji ne bi trebalo da kažu djeci
30.12.2022. | 19:06Novogodišnji i božićni praznici predstavljaju dane radosti za sve članove porodice. Ipak, najviše im se raduju djeca, jer pored toga što će biti u prilici da uživaju u svečarskoj atmosferi, roditelji i članovi familije obradovaće ih poklonima.
Uzbuđena zbog praznika i svega što oni donose, djeca umiju previše da se opuste i da pokatkad zaborave na lijepo ponašanje. S druge strane, roditelji koriste praznike kako bi djeci usadili nove navike, ali se nerijetko “pozivaju” na Djeda Mraza, pa prijete mališanima kako neće dobiti očekivane poklone ako ne urade ono što se od njih očekuje.
Porodična psihoterapeutkinja Fiona Jasin navodi da bi roditelji trebalo da povedu računa o frazama koje koriste uoči praznika kako se njihova djeca ne bi osjećala ucijenjeno, piše “TheSun”.
- “Ako ne slušaš, Djed Mraz neće ni doći”
Ovu rečenicu čula su mnoga djeca tokom odrastanja, a nije isključeno da je danas, kad su i sami postali roditelji, izgovaraju svojoj djeci.
Psihoterapeutkinja ističe da bi izgovaranje ove rečenice moglo da ima negativan uticaj na mališane i da kod njih izazove anksioznost.
“Nagrađivanjem poželjnog ponašanja poklonima i kažnjavanjem lošeg ponašanja djeci šaljemo poruke da su manje vredna kada se ponašaju onako kako ne želimo”, kaže psihoterapeutkinja Jasin.
Svjesno ili nesvjesno, mališani vjeruju da su dobri kad rade ono što roditelji podvode pod lijepo ponašanje i da su loši kad rade stvari koje njihovi roditelji tretiraju kao loše. Djeca ovu poruku neće shvatiti na pravi način ako ih roditelji ne podsećaju da ih bezuslovno vole
- “Poljubi baku/deku”
Većina mališana nije raspoložena da poljubi starije članove familije, posebno one sa kojima se ne viđa često. Ali, u prazničnim danima roditelji to nerijetko traže od djece, a mališani odbijaju da im izađu u susret.
Psihijatar Lim Bun Leng objašnjava da djeca prkose željama svojih roditelja onda kad nemaju slobodu izbora.
Psihoterapeutkinja Jasin ističe da je važno da roditelji i stariji članovi porodice poštuju odluku djeteta da ne poljubi ili ne zagrli starije rođake.
“Kad primoravate dijete da nekoga grli, ljubi ili pokazuje naklonost, time mu oduzimate slobodu izbora. Takođe, to je poruka da ono nema pravo da kontroliše svoje želje ili svoje tijelo”, upozorava Jasin.
- “Ako kupimo ovaj poklon, nećemo imati para za račune”
Roditelji ponekad koriste ovu frazu kako bi naveli dijete da shvati lošu finansijsku situaciju u kojoj se porodica nalazi.
Psihoterapeutkinja objašnjava da djeca, posebno kad su veoma mala, takvu poruku neće razumjeti:
“Roditelji ne bi ni trebalo da očekuju od djece da ona razumiju finansijsku situaciju, jer ona ne shvataju ni vrijednost novca. Odluka o kupovini poklona uz ovu rečenicu kod mališana može da izazove anksioznost i osjećaj krivice. Takođe može da bude veoma zbunjujuće po dete ako mu kažete da neće moći da dobije željeni poklon jer nemate para, a onda mu taj poklon ipak kupite”.
Još jedna pogrešna poruka koju roditelji u prazničnim danima mogu da pošalju djeci je da moraju da budu dobra pošto su dobila željeni poklon.
“Ova fraza podrazumijeva da je poklon koji dajete djetetu uslovljen. Pitanje koje bi roditelji trebalo sebi da postave je da li je to zaista poklon ako nije bezuslovan”, zaključuje psihoterapeutkinja Jasin.