Četiri znaka da ste razvili smrtonosnu alergiju na hranu
12.10.2023. | 23:01Kuvar Majkl Kjarelo preminuo je prošle nedjelje od alergijske reakcije koja je rezultirala anafilaktičkim šokom. Još uvijek nisu poznati detalji o tome kako je nastala alergijska reakcija. Alergije na hranu pogađaju oko 4% odraslih i 8% djece, prema klinici Mejo.
“Za neke ljude alergijska reakcija na određenu hranu može biti neprijatna, ali ne i teška. Za druge, alergijska reakcija na hranu može biti zastrašujuća, pa čak i opasna po život”, objasnili su ljekari na sajtu klinike.
Simptomi alergije na hranu se obično razvijaju u roku od nekoliko minuta do dva sata nakon konzumiranja štetne hrane. Znaci upozorenja na koje treba obratiti pažnju su svrab, uznemirenost stomaka, simptomi koji utiču na uho, grlo i nos, i vrtoglavica i/ili nesvjestica.
Svrab
Peckanje ili svrab u ustima i osip, praćeni oticanjem usana, jezika, lica i grla, simptomi su koje ne treba zanemariti.
Problemi sa stomakom
Mučnina i loše varenje se obično povezuju sa alergijama na hranu. Takođe može doći do povraćanja ili dijareje.
Simptomi koji utiču na uho, grlo i nos
Prema klinici Meio, kratak dah, promuklost i nazalna kongestija su dodatni simptomi alergije na hranu.
Vrtoglavica i/ili nesvjestica
Obratite se svom ljekaru ili alergologu ako imate simptome alergije na hranu ubrzo nakon jela. Ako je moguće, obratite se svom ljekaru čim se pojavi alergijska reakcija. Ovo će olakšati postavljanje dijagnoze.
Imajte na umu da je najveći rizik kod alergija na hranu, kao što je bio slučaj sa Kjarelom, anafilaksija – stanje opasno po život koje uzrokuje sužavanje disajnih puteva i ozbiljan pad krvnog pritiska. Tinejdžeri i djeca su posebno izloženi visokom riziku od anafilaksije, koja može dovesti do kome, kao i oni sa istorijom astme. Neki znaci anafilaktičkog šoka uključuju otežano disanje, crvenilo kože, svrab dlanova ili stopala i ubrzan puls.
Kada je riječ o hrani, najčešći alergeni, koji izazivaju 90 odsto ozbiljnih reakcija i anafilakse, su školjke, kikiriki, orasi, riba, jaja, mleko, pšenica, soja i susam, navodi klivlendska klinika.