Čovjek od struke o zdravim navikama: “Doručak ne smije da bude nikako šećerni”
21.01.2025. | 11:15Kako da čuvamo jetru i pankreas i kako da najbolje “čistimo” naš organizam, objasnio nam je profesor fiziologije Dejan Čubrilo.
Ako želite da se u 2025. godini pozabavite zdravim navikama, mršavljenjem i fizičkim aktivnostima, važno je da imate tačne informacije.
Da li od šećera starimo? Da li je bolje da doručkujemo slaninu i čvarke ili ovsene pahuljice? Kako da očistite organizam ako ste pretjerali sa hranom? Da li insulinska rezistencija može da bude okidač za rak pankreasa?
Na sva ova pitanja odgovorio je profesor fiziologije i specijalista medicine sporta Dejana Čubrila.
“Doručak ne smije da bude nikako šećerni. To nije samo zdrav ili nezdrav šećer, svaki šećer je nezdrav. Da li je to ovsena pahuljica, kinoa, amarant ili bilo koja egzotika, ona je šećer. Svaki njegov skok je ulazak u bolest”, govori dr Čubrilo.
Na komentar roditelja da svojoj djeci serviraju kroasan i sok od pomorandže za doručak, dr Čubrilo je rekao da to nije super zdrav doručak, već je “super zdravo da se uđe u bolest”.
“Kada kažemo šećer, mislimo na glukozu. I gaziran sok i sok od narandže su šećer. Samo što je ovaj šećer sok od narandže pa sadrži i neke vitamine, ali je količina šećera koju ste unijeli u jednom ataku takva da izaziva promjene”, objašnjava dr Čubrilo.
Doktor fiziologije se dotakao i napitka pravljenog od miksa voća.
“Nepopularno je to reći, ali ja imam potrebu da kažem. Na primjer tri dana ako pijete sokove od voća, kako biste skinuli višak kilograma, vi ćete stvarno napraviti lijepu podlogu da „uđete“ u zonu koja se zove “ulazak u bolest”. I pet puta da konzumirate takav obrok, pet puta unosite takvu količinu šećera, to je zaista nešto što nije zdravo”, aludirajući na to da je detoksikacija na bazi sokova jedna komercijalna priča.
Kako ističe dr Čubrilo ne može da se izgubi višak kilograma za mjesec dana. To nije višak masti, nego se gubi višak vode.
Od šećera se stari, pokazale su brojne studije, i zato doktor fiziologije savetuje da u svemu treba naći mjeru i da unosimo sve namirnice i da naša ishrana bude raznovrsna, ne bazirajući se samo na sokovima i voćkama, jer to, velika količina šećera u jednom obroku automatski znači pad energije.