Crni luk može da dovede do probavnih smetnji, evo kako da ih ublažite?

22.12.2024. | 19:00

Crni luk može biti težak za varenje, posebno zbog njegovog sadržaja fruktoze i vlakana, koja mogu izazvati gasove, nadimanje i nelagodnost u stomaku kod nekih ljudi.

Crni luk sadrži prirodne jedinjenja poput tiosulfata, koja mogu iritirati želudac, posebno kod osoba koje imaju osjetljiv stomak ili probleme sa varenjem.

Međutim, postoji nekoliko načina kako da crni luk bude manje težak za varenje:

Termička obrada: Kuvanje, prženje ili pečenje luka može učiniti da bude lakši za varenje. Termička obrada razbija određene složene šećere i vlakna koji mogu izazvati nadimanje.

Potapanje u vodi: Prije nego što koristite crni luk, možete ga isjeći i potopiti u vodu na 10 do 15 minuta, što može smanjiti količinu gorkih jedinjenja i fruktoze.

Koristite samo bijelu ili ljubičastu varijantu: Iako crni luk može biti izazovan za varenje, bijele i ljubičaste vrste luka sadrže manje fruktoze i često su lakše za probavu od crnog luka.

Smanjite količinu: Ako primjetite da crni luk izaziva nelagodnost, možete smanjiti količinu koju konzumirate ili ga kombinovati sa drugim namirnicama koje su lakše za varenje, poput kuvanih krompira ili pirinča.

Konzumiranje u manjim količinama: Postepeno povećavajte količinu luka u ishrani kako bi vaš probavni sistem imao vremena da se prilagodi.

Fermentacija: Ako imate problem sa varenjem svježeg crnog luka, možete probati fermentisane proizvode poput kimčija ili kiselih krastavaca, koji mogu biti lakši za varenje i još uvijek sadrže ukus luka.

Ako imate ozbiljnih problema sa varenjem luka ili bilo kojim drugim povrćem, preporučljivo je da se posavjetujete sa ljekarom ili dijetetičarom kako biste utvrdili najbolje načine za poboljšanje varenja, jer je crni luk toliko dobar za zdravlje da ne bi trebalo da ga izbjacujete iz upotrebe.

Može poboljšati zdravlje srca
Crni luk sadrži antioksidante i komponente koje mogu smanjiti rizik od bolesti srca, boreći se protiv upala i smanjujući nivo triglicerida i holesterola.

Sadrži veliku količinu kvercetina, flavonoidnog antioksidanta i antiinflamatornog sredstva koje može pomoći u snižavanju visokog krvnog pritiska.

Male studije iz 2015. godine, koje su obuhvatile 70 ljudi sa prekomernom težinom i hipertenzijom, ukazuju na to da svakodnevni unos 162 mg ekstrakta crnog luka bogatog kvercetinom može značajno smanjiti sistolni krvni pritisak za 3,6 milimetara žive.

Takođe, mala studija iz 2014. godine koja je obuhvatila 54 žene sa policističnim jajnicima otkrila je da konzumiranje 80–120 g sirovog crnog luka dnevno tokom 8 nedelja snižava ukupan holesterol i LDL (loš) holesterol.

Međutim, potrebno je više istraživanja.

Bogat je antioksidantima
Antioksidanti su supstance koje inhibiraju oksidaciju, proces koji može dovesti do oštećenja ćelija i doprinositi razvoju raznih bolesti uključujući i bolesti srca.

Crni luk je izvrstan izvor antioksidanata i sadrži najmanje 17 vrsta flavonoida.

Ljubičasti luk, naročito, sadrži antocijanine, biljne pigmente iz flavonoidne porodice koji crvenom luku daju duboku boju.

Studija iz 2016. godine koja je obuhvatila 43.880 muškaraca pokazala je da je redovan unos antocijanina do 613 mg bio povezan sa 14 odsto manjim rizikom od nezaraznih infarkta.

Slično, autori studije iz 2019. godine zaključili su da je konzumiranje hrane bogate antocijanima povezano sa manjim rizikom od bolesti srca i smrti od bolesti srca.

Crni luk je takođe bogat prebioticima kao što su inulin i fruktooligosaharidi, koji mogu pomoći u povećanju broja dobrih bakterija u vašem probavnom sistemu i poboljšanju funkcije imunog sistema, piše Healthline, prenosi Danas.rs.