Da bi recepti dobro ispali – treba znati: Evo kada ide glatko, a kada oštro brašno
20.12.2024. | 20:00Ta mala podjela govori nam o tome na koji način je brašno samljeveno u proizvodnji i ključna je kako bi nam recepti dobro ispali.
Oštro brašno koristimo u situacijama kada ne želimo da ono brzo upije vlagu, stoga je odličan izbor kad želimo posuti radnu površinu prije nego što razvaljamo tijesto. Kod oštrog brašna čestice su veće, dok su kod glatkog sitne, a upravo ta tekstura pravi razliku.
U nastavku možete provjeriti u kojim se receptima koristi glatko, a u kojima oštro brašno.
Glatko brašno koristimo za:
meke i prozračne biskvite
buhtle
krofne
tjesteninu
savijače
mafine
hljeb
peciva
kolače od dizanog tijesta
Oštro brašno koristimo za:
posipanje radne površine
zgušnjavanje jela
prhko tijesto
kekse
kuhano tijesto
žličnjake
pohovanje
Za sve ove recepte jasno je koje brašno treba koristiti, ali raspravu izaziva pitanje:
Koje brašno ide u palačinke?
Postoje zagovaratelji i jedne i druge opcije, prenosi Zadovoljna.hr.
Šta je to tip brašna?
Osim te podjele, postoji još jedna, stručnjaci kažu najvažnija podjela brašna – po tipovima.Ako ste se ikad pitali što tačno znači tip 400, 500 ili pak 700, čitajte sljedeće retke jer vam donosimo objašnjenje koje će vam kasnije pomoći da uvijek odaberete pravi tip brašna, s obzirom na recept koji želite napraviti.
Tip brašna zapravo određuje sadržaj pepela u brašnu. A kako je pepeo završio u brašnu?
Kao što nam je svima dobro poznato, pepeo nastaje kada nešto zapalimo. Upravo se to događa i s brašnom. Na primjer, uzmete 100 grama brašna, stavite ga na visoku temperaturu i spalite ga. Ono što nam ostaje, pogađate, jeste – pepeo. U ovom slučaju, taj pepeo predstavlja udio minerala u brašnu.
Ugljikohidrati iz brašna će izgorjeti, a ostaće minerali u obliku pepela. Što više minerala ima brašno, to je brašno višeg tipa. Na primjer, kada spalimo 100 grama brašna, dobijemo 400 miligrama pepela, a to znači da je brašno tip 400.
Ako želite, na primjer, mekane buhtle ili nježne biskvite koji se tope u ustima, tada trebate birati brašno što nižeg tipa s što manjim udjelom proteina, odnosno trebate koristiti pšenično glatko brašno, objasnila je na svom blogu Aleksandra, a još korisnih savjeta, preporuka i recepata možete pronaći na njezinu blogu Moja mala kuhinja.