Da li treba da vježbamo ako nas bole mišići, odgovaraju stručnjaci
27.11.2024. | 22:47Poslije mjeseci razmišljanja, konačno ste otišli u teretanu i uživali u treningu. Ali već sljedećeg dana, upala mišića podsjeća na napor koji ste uložili. Sada se postavlja pitanje – treba li nastaviti sa vježbanjem uprkos bolu ili napraviti pauzu za oporavak?
Upala mišića posle treninga može biti naporna i uporna, ali ne i razlog da prestenete da vježbate, naglašavaju fitnes stručnjaci.
“Ova nelagodnost ili osjetljivost je uzrokovana mikro-pucanjima mišićnih vlakana, objašnjava Karson Gantzer, fiziolog. Bol može biti minimalna i nestati u roku od nekoliko minuta ili sati, ali ponekad traje dugo, što mnogima predstavlja problem.
Nije u potpunosti razumljivo zašto se takva bol pojavljuje nakon intenzivnog ili prvog treninga posle pauze, “ali se vjeruje da je to zbog strukturnog oštećenja mišića i ćelijskih membrana uzrokovanog prekomjernom napetošću mišića. To oštećenje onda stvara inflamatorni odgovor koji aktivira receptore za bol i otekline u pogođenim područjima, zbog čega neki pokreti mogu biti naporni”, Alekander Rotštajn, stručnjak za snagu i kondiciju.
Ipak, bol u mišićima je potpuno normalna nakon vježbanja, ističu stručnjaci:
“Svima nam se to dešava, obično kada počnemo da vježbamo prvi put nakon perioda bez treninga ili kada dodamo novu vrstu vježbi”, pojašnjava Kristina Velsom docent kliničke terapije.
Dakle, upala mišića je normalan fiziološki odgovor tijela na stres koji je uzrokovan intenzivnim treningom: “Drugim riječima, to nije uvijek loša stvar. To je način na koji tijelo odgovara na izazov i pravi fizičke promjene, pa je najbolji način da prevaziđete bol da nastavite da se krećete. Svaki put kada vežbate, napredovaćete do tačke kada nakon treninga nećete osjećati ili ćete osjećati samo malu bol”, kaže Velsom.
Naravno, mora postojiti vrijeme za odmor i rehabilitaciju prije nego što se vratite na trening. Sve je u balansu, naglašavaju.
“Kretanje je dobro za oporavak, ali treba biti dovoljno lagano kako ne bi izazvalo neku štetu. Istraživanja su pokazala da kretanje pomaže da se smanji osjećaj bola, posebno bol koji izaziva rastezanje ili aktivaciju oštećenog tkiva”, pojašnjava Rotštajn.
Kako se oporaviti od upale mišića
Postoji mnogo tehnika koje mogu pomoći da se tijelo vrati u igru nakon što ste malo prešli svoje granice. “Prije nego što ponovo krenete sa intenzivnim vežbama, pokušajte sa nisko-intenzivnim dinamičkim pokretima kako biste zagrijali mišiće i poboljšali cirkulaciju, kao što su šetanje, vožnja bicikla ili nežno rastezanje”, savetuje Rotštajn. Ne treba izostaviti hidrataciju, izbalansiranu ishranu, ali i kvalitetan san koji neophodan da biste omogućili telu i mišićima vreme da se oporave.
Kada ima razloga za brigu
Ako redovna bol ili ukočenost mišića posle treninga postane jaka i traje duže od tri ili četiri dana, ili se pogorša tokom tog vremenskog perioda, zabrinutost je opravdana. To može ukazivati na to da ste se povredili ili pogoršali postojeću povredu, naglašavaju stručnjaci. Ako znate da imate povredu i osećate peckanje, bol u tom području, trebalo bi da usporite ili prestanete sa vježbanjem i obratite se ljekaru, piše Rrevention.