Dermatolozi otkrivaju: Da li je bolje koristiti tečni ili čvrst sapun
22.01.2024. | 11:56Pranje ruku je veoma efikasno u prevencijama raznih bolesti. Neki od nas koriste tečni, drugi smatraju da se dobra higijena ruku može ostvariti samo čvrstim sapunom.
Mišljenja su podijeljena, ali stručnjaci smatraju da što se tiče zdravlje kože i “ubijanje” bakterija i virusa, nećemo pogrešiti bez obzira koji proizvod koristimo.
“Bilo koji vrstu sapuna da upotrebljavamo, oba su podjednako efikasna u smanjenju patogena i uklanjanju prljavštine”, kaže dermatolog Rejčel Berns.
Kad je bolje koristiti tečni sapun
Ako dijelimo kupatilo sa drugima, bočica tečnog sapuna je bolja opcija.
“Kod čvrstih sapuna imamo veću vjerovatnoću za akumulacije bakterija i kontaminacije u poređenju sa tečnim sapunom”, kaže dr Berns i dodaje da treba redovno da čistimo i sterilišemo spoljašnjost bočice.
Tečni sapuni za hidrataciju
Ukoliko želimo da spriječimo da se ruke osuše i ispucaju, dermatolozi naglašavaju da bi trebalo da se opredelimo za tečne formulacije: “Čvrsti sapuni imaju visok Pe-Ha, što može dovesti do dehidracije i lakšeg sušenja kože”, napominje dr Berns, a piše Helti.
Čitati deklaracije, neke hemikalije mogu da dođu u krvotok
Čvrsti sapuni uglavnom sadrže manje štetnih hemikalija, a više prirodnih sastojaka. Kako bi se sačuvala vlažnost kože, sapuni bi trebalo da sadrže glicerin, eterična ulja ili na primer, kokosov ili ši puter. Ono što treba da se izbjegava su triklosan ili paraben – konzervans koji produžavaju rok trajanja kozmetike.
“Važno je da vodite računa o sastojcima u sapunu jer mnoga jedinjena mogu da prođu kroz kožu u krvotok. Što više perete ruke, veći je potencijal za nakupljanje toksičnih sastojaka, kaže dr Berns.
Osobama sa alergijama ili osjetljivom kožom je bolje da koriste sapune koji sadrže manje sastojaka, a to su obično oni prirodniji sapuni. Takođe bi trebalo da izbjegavaju mirise i boje: “Manja je vjerovatnoća da će sapuni bez hemikalija, izazvati neku reakciju na koži”, kaže biohemičar Rajan Smit.