Doktor objašnjava: Često vas svrbi međunožje – ovo bi mogao biti uzrok
30.01.2024. | 16:55Iako se neugodan problem svraba na preponama uglavnom javlja kod odraslih muškaraca i tinejdžera, češći je kod osoba s prekomjernom težinom zbog dubokih i vlažnih kožnih nabora.
Ljekar Džejms Odonovan je na svom Jutjub kanalu opisao kako otkriti gljivičnu infekciju. U videu je rekao:
“Svrab se javlja kada vrsta gljivica raste i širi se u području prepona. To može biti podstaknuto trenjem odjeće i dugotrajnom vlažnošću u području prepona, kao što je znojenje. Dakle, ako puno vježbate, vjerovatno ćete dobiti tu infekciju”.
Najčešće se javlja kod nabora gornjeg bedra i ne uključuje skrotum ili penis. Međutim, svrab se može proširiti blizu zadnjice, zbog čega možete osjećati svrab i nelagodu u ovom području.
Što se tiče ostalih simptoma, ljekar Odonovan je rekao da biste mogli primijetiti crvenu, ispupčenu mrlju koja se ljuska i može izazvati mjehuriće ili procuriti.
“Pojava često ima oštro definisane ivice koje se ljušte. Takođe možete primijetiti abnormalno tamnu ili svijetlu kožu”, rekao je i upozorio da te kožne promjene mogu biti i trajne.
Kako se riješiti svraba
Dobra vijest je da svrab obično reaguje na kućnu njegu u roku od nekoliko sedmica.
Odonovan preporučuje održavanje kože u području međunožja čistom i suvom. Trebali biste izbjegavati nošenje odjeće koja trlja i iritira ovo područje.
“Pokušajte nositi širok donji veš poput bokserica”, rekao je doktor.
Takođe biste trebali prati bokserice ili bilo koji donji veš koj često koristite kako biste izbjegli vlažno okruženje. Možete isprobati i prašak protiv gljivica koji se može kupiti bez recepta i koji može pomoći u kontroli infekcije.
Ljekar je objasnio da vam apotekar može pomoći u odabiru lijeka koji je za vas najbolji, no posegnite za proizvodima s aktivnim sastojcima, među kojima su mikonazol, klotrimazol i terbinafin.
“Ako ovo liječite kod kuće lijekom koji ste kupili u slobodnoj prodaji i ne djeluje nakon dvije sedmice ili se barem popravlja, možda biste trebali razgovarati sa svojim doktorom, posebno ako je ozbiljno ili se često vraća”, dodao je Odonovan, piše “Еkspres”.