Doktor ukazao na osam namirnica koje mala djeca treba da izbjegavaju
17.11.2024. | 19:14Dr Džejms MekNulti-Akrojd iz Hitne pomoći Sent Džon upozorio je roditelje na hranu koja predstavlja opasnost od gušenja za malu djecu.
On ističe da iako priprema obroka za djecu može izgledati komplikovano zbog raznovrsnosti, saznanje koje namirnice treba izbjegavati može značajno da smanji rizik i učini obroke bezbjednijim.
McNulti-Akrojd navodi da je mala, okrugla, tvrda i klizava hrana kao što su grožđe, borovnice, čeri paradajz, orasi, žvakaće gume, sirova šargarepa i žele kocke posebno rizična jer ih je teško žvakati, što povećava rizik od gušenja, piše „Everymom“.
Opasnost od kokica
Pored pomenutih namirnica, MekNulti-Akrojd izdvaja kokice kao posebno opasne, iako se po izgledu izdvajaju od ostalih rizičnih namirnica, prenosi miss7mama/24sata.hr.
„Kokice su lagane i postoji rizik da dijete slučajno udahne komadić u pluća“, dodaje MekNulti-Akrojd. I drugi stručnjaci napominju da kokice predstavljaju veliki rizik jer se lako mogu vratiti u jednjak ili disajne puteve djeteta, što može dovesti do gušenja ili aspiracije (udisanja stranog tijela).
Praktični savjeti za bezbjednost djece tokom obroka
Da bi smanjio rizik od gušenja, McNulti-Akrojd je podijelio nekoliko važnih savjeta:
– Uvijek nadgledajte dijete dok jedete ili pijete i ohrabrujte ga da jede dok sjedi za stolom, jer trčanje ili hodanje povećavaju rizik od gušenja.
– Obratite pažnju na teksturu hrane i prilagodite je uzrastu i razvojnoj fazi djeteta.
– Isjecite hranu kao što su grožđe, čeri paradajz i slično meko voće na četvrtine ili manje da biste smanjili mogućnost potpune opstrukcije disajnih puteva u slučaju gušenja.
– Narendajte ili isjecite na tanke trake tvrdu hranu kao što je sirova šargarepa ili jabuka.
– Sa kobasica oljuštite kožicu i isjecite po dužini na sitne komade, najmanje veličine dječjeg nokta.
– Guste namaze, poput putera od kikirikija ili čokoladnog namaza, koristite ih veoma štedljivo i tanko ih namažite na hleb.
Šta učiniti ako dijete počne da se guši komadom hrane?
Ako dijete počne da se guši komadom hrane, treba ga položiti na stomak preko koljena tako da mu glava i gornji dio leđa vise.
Udarite djetetov gornji dio leđa nekoliko puta (ne previše jako) dlanom. Ako ova metoda ne funkcioniše, ljekari savjetuju Hajmlihov zahvat.
Međutim, njegova primjena se razlikuje kod beba do godinu dana i starije djece. Bebu treba okrenuti na grudi, licem nadole i pritisnuti između lopatica.
Za djecu stariju od godinu dana, Hajmlihov zahvat se izvodi na isti način kao i za odrasle. Treba stati iza djeteta, obgrliti ga rukama i naglo pritisnuti gornji dio stomaka. Ovo bi trebalo da izbaci vazduh iz pluća, a time i strano tijelo.