Donosi sreću i radost za Božić! Ovo je tradicionalni recept za savršenu česnicu

06.01.2025. | 21:32

Obredni hljebovi zauzimaju posebno mjesto u srpskoj tradiciji, jer simbolizuju život, zajedništvo i duhovnu povezanost porodice.

Kroz vijekove, oni su služili kao nosioci različitih običaja i vjerovanja, a često su bili centralni dio važnih proslava i svetkovina. Među njima, česnica se izdvaja kao najsvetiji hljeb, jer se mijesi za Božić, dan koji slavi rođenje Isusa Hrista.

Božićna česnica nije samo obrok već i simbol porodičnog jedinstva i blagoslova.

Njeno ime dolazi od riječi „čest,“ što označava sreću i dio zajedničkog blaga, jer

Božićna česnica je tradicionalni srpski kolač koji se pravi na Božić (7. januar) i ima duboko simbolično značenje. Njeno ime dolazi od riječi „čest,“ što znači dio ili sreća, jer se vjeruje da dijeljenje česnice donosi blagostanje i mir u kući. U nju se stavlja novčić koji simbolizuje sreću i napredak za onoga ko ga pronađe.

Recept za tradicionalnu Božićnu česnicu

Sastojci

– 500 g brašna (po mogućstvu mekog pšeničnog)

– 1 kašičica soli

– 1 kašika šećera

– 1 kesica suvog kvasca (ili 20 g svježeg kvasca)

– 250 ml tople vode

– 2 kašike ulja (ili 50 g otopljenog maslaca)

– 1 novčić, opran i iskuvan (možete dodatno da ga uvijete u aluminijumsku foliju ili čist papir)

Priprema

U posudi pomiješajte kvasac, šećer i nekoliko kašika tople vode. Ostavite 5-10 minuta da kvasac naraste. U veću činiju sipajte brašno, dodajte so, ulje (ili maslac), nadošli kvasac i toplu vodu. Zamesite glatko tijesto.

Tijesto ostavite da naraste na toplom mjestu 30-60 minuta. Kada se udvostruči, ponovo ga premesite i oblikujte u okrugli hljeb. Ubacite novčić negdje u sredinu, pazeći da ga sakrijete unutar tijesta.

Prebacite tijesto na podmazan pleh ili pleh obložen papirom za pečenje. Po želji, možete česnicu ukrasiti pravljenjem šara na površini pomoću viljuške ili izrezivanjem oblika od tijesta. Pecite u unaprijed zagrijanoj rerni na 200°C oko 30-40 minuta, dok ne dobije zlatnu boju.

Ostavite da se ohladi prije sječenja. Prije lomljenja, česnica se često okreće tri puta (u smjeru kazaljke na satu) u znak poštovanja prema Svetom Trojstvu.

Običaji vezani za česnicu

Kada se pravi?

Česnica se pravi rano ujutru na Božić, obično prije doručka, jer je ona dio svečane božićne trpeze. Nekada se zamijesi na Badnji dan i peče uveče, ali se ne jede prije nego što svane Božić.

Kako se koristi?

Na početku božićnog ručka, domaćin okreće česnicu tri puta, izgovara molitvu, a zatim je lomi na onoliko dijelova koliko ima ukućana. Svaki član porodice dobija dio, a dio se ostavlja i za „domaćina“ (kućnog zaštitnika) i goste.

Zašto se pravi?

Česnica simbolizuje zajedništvo, vjeru i sreću. Novčić predstavlja blagostanje, dok dijeljenje česnice jača porodične veze i unosi harmoniju u dom. Svaki dio tijesta ima značenje – komadići se često čuvaju kao amajlija tokom cijele godine.

Uz česnicu, običaj je da se na trpezi nađu i drugi tradicionalni božićni specijaliteti, poput pečenja, sarme i meda, kako bi se obilježio dolazak Hrista i blagostanje u narednoj godini.

Oznake: Božić, Česnica, Recept